İSTANBUL

Zerdeçalın faydaları

Sadece kendin ol!

Zerdeçalın faydaları

PAYLAŞ

Zerdeçal şifası bilinen en eski baharatlardan biridir. Hindistan ve Güneydoğu Asya bölgelerinde yetişen Curcuma longa bitkisinden geliyor. Curcimin zerdeçal ana aktif maddesidir. Güçlü anti-inflamatuar ( iltihapla savaşma etkisi) etkileri vardır ve çok güçlü antioksidandır. Curcimin yağda çözünür bu nedenle yağlı bir yiyecekle almak gerekir.

Özellikle Hindistan’da Asya yemeklerinde kullanılmaktadır. Faydaları inanılmaz derecede çoktur. Koyu sarı safran rengindedir. On binden fazla denenmiş ve kanıtlanmış faydaları mevcuttur.

En önemli faydaları:

_ Bazı kanser türlerini tedavi edebilir yada önleyebilir

Kanser hücreleri labaratuvar çalışmalarında  curciminin antikanser etkileri olduğunu göstermiştir. Özellikle meme, bağırsak, mide ve cilt kanserlerinde önleyici etkisi olabilir.

_Kan pıhtılaşmasını yavaşlatır veya engeller. Kan pıhtılaşması bir çok insan için önemli bir sorundur.

_Kalp hastalığı riskini azaltabilir. Kötü kolesterolü düşürüp kalbi korur. Kalp krizi ve inme riskini azaltır.

_Alzhimer hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde etkili olabilir. Alzheimer dünyada en yaygın nörodejeneratif hastalıktır ve bunama önde gelen nedenidir. Ne yazık ki Alzheimer için henüz iyi bir tedavi mevcut değildir. Bu yüzden önlemek önem oluşturmaktadır.

_Artrit eklem iltihabı ile karakterize ortak bir hastalıktır. Batı ülkelerinde yaygın bir sorundur. Çoğu eklemlerde inflamasyon (iltihaplanma) içerir, çeşitli türleri vardır. Bir çok çalışma curcimin artrit belirtileri tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir.

_Depresyonu azaltır. Küçük bir araştırmaya göre curcimin bir antidepresan kadar etkilidir.

_İltihapla savaşır. Tartışmasız curciminin en güçlü yönü inflamasyonu kontrol etme yeteneğidir. Günümüzde giderek yaygın olan hastalıklar kanser gibi, ülsaratif kolit, artrit, yüksek kolesterol ve kronik ağrı tüm inflamasyon ile ilişkilidir.

_Cilt sağlığını artırır. Zerdeçalın faydaları birden fazla cilt sorunlarında faydası olduğu kanıtlanmıştır. Akne ve sedef hastalığı tedavisinde faydası görülmüştür. Anti-aging takviyesi olarak kullanabiliriz. Parlak bir cilt için yüz maskesi deneyebilirsiniz. Alerjik reaksiyon olmasını gözardı etmeyiniz ve uygulamayı ufak bir alanda deneyerek kullanınız.

_ Hazımsızlığa faydası olabilir. Mide ekşimesi, şişkinlik, gaz sorunu ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

_Kilo vermek için de iyi bir yardımcı baharattır. Zerdeçal alımı metabolizma hızını artırarak aşırı yağ yakmaya yardımcı olur. Karaciğer için doğal detokstur. Metabolizma hızlandıkça kalori yakımı hızlanır.

-Yaraları iyileştirir. Hindistan’da yaraları iyileştirme olarak çok eskilerden beri kullanılmaktadır. Zerdeçal uygulaması yaralar üzerinde inflasyonu azaltır, ağrıları yavaşlatır. Bakterileri öldürür.

_Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin çökmesiyle  bir çok sağlık sorunu oluşur. Bir bardak zerdeçal sütü içmek bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bir yoldur.

_Baş ağrısı özellikle migren ve küme baş ağrısı tedavisinde etkilidir.

Sonuç olarak Zerdeçal ve  içindeki en aktif bileşen curcimin kanser, kalp hastalıkları ve Alzheimer gibi önemli bir çok hastalığı tedavi veya önlemede faydası olan bilimsel olarak kanıtlanmış yararlı bir baharattır.

Not: Yazılanlar bilgi amaçlı olup herhengi bir hastalığı olanlar doktoruna danışarak kullanmalıdır. Ayrıca fazla kullanım da zararlı olabilir.

Sağlıklı günler

 

Yorumlar: 21

 1. Sevda Ünlü dedi ki:

  teşekkürler bilgiler için

 2. Cerazza dedi ki:

  Zerdeçal intihap için kullanıcam fayfalı bilgi için teşekkür ederim

 3. Sevil Çevirgen dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş: ) Zerdeçalı ben de çok kullanıyorum.

  • Saadet Sezer dedi ki:

   Teşekkür ederim ? Evet son zamanlar ben de çok kullanır oldum. Daha dün pirinç pilavına kattım. Rengi de tadı da güzel oldu. Sevgiler ?

 4. UMMAN Aslan dedi ki:

  Hep merak ediyordum acaba zerdeçal ne diye. Yeni öğrendim meğersem bizdeki sarıkökmüş? Bizde yemeklerde ve pilava güzel renk vermesi için kullanılıyor. Kokusu koyu olduğu için pek sevmem ama. Madem bu kadar faydalı kullanmak gerek?.
  Bu arada bayramınız kutlu olsun!!!

 5. eylem dedi ki:

  teşekkürler bilgiler için, çok kullandığı söyleyemeyeceğim . Ama yazından sonra denemek lazım 😀

  • Saadet Sezer dedi ki:

   Sayfama hoş geldiniz. Yorumunuz için teşekkür ederim. Faydası çok fazla denemelisiniz bence de. Sevgiler ?

 6. Derya dedi ki:

  Bu blogu feedly ye kaydetmemisim ? niye yazi yokdiye sasiriyorum. Kokusunu sevmesem de faydalari icin yiyecegim.

 7. Derya dedi ki:

  Ben bu blogu feedly ye eklememisim diger blogda da hic yazi yok diyorum ?. Zerrecalin kokusunu hic sevmiyorum ama faydalari icin kullanmaya baslayacagim ?

  • Saadet Sezer dedi ki:

   Derya Hanımcığım artık bu blogu kullanıyorum. Diğeri de açık. İkisini birden yönetmek zor oluyor. Sevgiler ? ?

  • Saadet Sezer dedi ki:

   Zerdaçali eşim kullanıyor. Ben kullanmaktan hep kaçıyordum. Son zamanlarda faydalarını çok duyar oldum. Artık yemeklere dahi kullanmaya başladım. Kesinlikle tavsiye ederim ?

 8. Zehra dedi ki:

  Waow gerçekten bildiğimden çok daha fazla faydası varmış . Harikaymış . Yararlı bilgileri bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler ??

Yorumlarınız için teşekkür ederim. En kısa zamanda cevaplayacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.