İSTANBUL

Sevgililer Günü mü? Sevgi günü mü?

Sadece kendin ol!

Sevgililer Günü mü? Sevgi günü mü?

PAYLAŞ

Bugün 14 şubat sevgililer günü. 

14 şubat sevgililer günü neden kutlanır nereden gelmiştir bu adet  hiç bunu düşündünüz mü? Bir rivayete göre  Roma’da zalim imparator claiudius’un  Papaz Aziz Valentin’e yi 14 şubatta öldürmesiyle bu gün Aziz Valentin günü olarak kutlanmaya başlanmış. Diğer bir rivayete göre de 14 şubat 1800 yılında Amerikalı Esther Howland’ın para kazanmak maksadıyla insanlara kart yollamasıyla başlattığı bir olay. Sevgililer günü olarak kutlanmaya devam edilmiş. Bir çok insanın kullanmasıyla birlikte toplumsal bir olay olarak başladığı, ticari maksatlı olduğu söylenir. 

 

Ellerini ısıtırken kalbini üşüteni değil…

Ellerine dokunmadan kalbini ısıtabileni seç…

K.Tazeoğlu

 
 

Her yerde sevgililer günü konuşmaları, ekranlarda sevgililer günü reklamları. Bloglarda, gazetelerde, sosyal medya da ‘sevgililer günü hangi hediyeleri almalıyız’ gibi tavsiyeler okuduk günlerce.
Çok pahalı hediyeler almak gerekmiyor hatta hediye almak da gerekmiyor. Bütün bir yıl sevgiline (eşine,nişanlına) sevgini göstermeyip, bir güne  sığdırmak da çok yapma bir eylem açıkçası. İlla bu günü kutlamak zorunda hisseden gençlerimizin hediye alamadığı zaman küskünlüklerin ve ayrılmaların oluşu ayrı bir üzücü durum. Hediyeleşme tabi ki güzel, her zaman yapılabilen bir eylem. İçinizden gelir yada iyilik görmüşsünüzdür karşılığında hediye alırsınız. Sadece sevgilinize değil kardeşinize, arkadaşınıza, komşunuza vb.hediye alabilirsiniz…

Eğer bir topluma bu tür günlerin kutlaması dayatılıyor yada buna özendiriliyorsa burada bir problem var demektir. Hele hele bu günleri kutlarken hediye almanın mecburi gibi gösterilmesi insanları sıkıntıya sokar. Sadece sevgililer gününde değil her zaman daima karşılıklı samimi  içten yapılan eylemler kişileri daha mutlu eder kesinlikle..

 
 
İllaki bu günü kutlamak istiyorsanız bir değişiklik olsun maksat muhabbet olsun diyorsanız  birlikte sinemaya, tiyatroya gidebilirsiniz yada eşinize bu gün yemek hazırlatmayıp, onu yemeğe götürebilirsiniz veya siz yemek hazırlayabilirsiniz. Ne bileyim mesela o gün eşinizi hiç yapmadığınız kadar el üstünde tutabilirsiniz, Şımartabilirsiniz. (kendini prenses falan hissetsin) 🙂 Evlenme teklifinizi de o gün yapabilirseniz çok da güzel olur..
 
 
Küs sevgililer o gün barışıyorsa, hediye vermeyen birisi o gün hediye veriyorsa, sevgi bağını daha da kuvvetlendiriyorsa bu günü kutlamak güzel şeylere de vesile oluyor diyebiliriz.
Şimdiden sosyal ağlarda çiçek böcek resimleriyle kutlamalar başladı bile. Arkadaşlar,tanıdıklar bana da gönderiyorlar sağ olsunlar:) Bunlardan para kazananda vardır her halde. Ne kadar çok gönderim olursa o kadar kazanç 🙂 E bol kazançlar o zaman…
Sevgililer gününüz kutlu olsun 🙂

 

Yorumlar: 25

 1. Saadet Sezer dedi ki:

  Sıkıntınız ne ise Allah yardımcınız olsun.Sevgililer gününden ziyade sevgi günü daha anlamlı..Sevgi olursa bu dünya cennet olur zaten ?

 2. sevgiler gününü kaçırmışm,çok sıkıntı yaşıyoz su sıralar onnla uğraşyoz maalsef..aziz valentin gününü bi yerde okumuştum galiba feriperi yazmıştım ilk defa duymuştm,ilginçti gerçkten..evt bence de sevgililer günü deil sevgi günü olmalı,insanların hayvanların canlıların sevgiye ihtiyacı var bence de..güzel ve anlamlı bir yazıydı emeğinize sağlık..?

 3. Saadet Sezer dedi ki:

  Kesinlikle manevi değeri olan şeyler maddi değeri olanlardan daha üstündür her zaman 🙂 Yorumunuz için teşekkür ederim.Sevgiler 🙂

 4. deepinside dedi ki:

  İnsanı gerçekten de en çok üzen şey, sevgiline verdiğin sevgi mi? yoksa aldığın hediyenin değeri mi? arasında dönüp duran dünyamız. Ne de olsa sevgiliye her gün sevgililer günü. Birbirlerini bulup bu güzel duyguyu yaşayabildikleri için manevi bir şükran hissetmeleri pahallı bir hediyeden daha değerli sanki.

 5. Saadet Sezer dedi ki:

  Yorumunuz için teşekkür ediyorum.? Tespitinizde çok haklısınız.Her şeyde olduğu gibi bunda da katedecek çok yolumuz var sanırım.Sevgiler ?

 6. KİTAP EYLEMİ dedi ki:

  sevgi günü kutlaması yapacak en son ülkelerden biriyiz , ne yazık ki ! dışarıda eşini dövene karışmayan yurdum insanı, öpüşmeye karşı , sevgisini gösteremeyen , sevgiyi anlamayan bir milletiz azizim , günü de bizde eğreti duruyor işte 😀

 7. Eline yuregine saglik..? manevi hediyelerin daha degerli oldugunu dusunuyorum..ayni goruste oldugumuza sevindim..???????

 8. Saadet Sezer dedi ki:

  Canım arkadaşım desteğin ve yorumun için çook teşekkür ediyorum:)
  Biliyorum ne güzel bir eş ve ne güzel bir annesin.Çok şanslısın
  ki iyi kalpli bir eşe sahipsin.Serdar Beye de selamlar 🙂 O günü tiyatroda geçirmek isabetli karar olmuş.Şekerpare tiyatro oyununu izlemedim ama şu anda gitmeyi düşünüyorum :)Sevgiler canım 🙂

 9. emine Boztuna dedi ki:

  Ne mutlu bana ki ellerimi kalbiyle isitan bir eşe sahibim.Cocuklarimida eslerini yada erkek arkadaslariniin maddiyatina gore degilde ruhsal yonden anlasabilen konusabilen kisilerden secmelerini herzaman oguutleyen bir anneyim.Sevgi huzur guven demek benim icin .Aaaa bu arada dün geceyi biz Sekerpare isimli bir tiyatroda gecirdik sevgili esimle?sevgili yazarim kalemine saglik ???

 10. Saadet Sezer dedi ki:

  Yok görmedim hangi sayfada ki? Evet manevi olan her şey daha mutlu eder insanı her zaman:)

 11. Saadet Sezer dedi ki:

  Teşekkür ederim.Her günümüz sevgililer günü gibi geçse harika olur tabi ki 🙂 Afiyet olsun.Sevgiler 🙂

 12. Saadet Sezer dedi ki:

  Evet çoğumuz biliyor da kutlamadan geri kalmıyor nedense.Teşekkür ediyorum.Sevgiler 🙂

 13. Saadet Sezer dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.Sevgiler 🙂

 14. Yüregine ve eline saglik??

 15. Gizem Araz dedi ki:

  Çok anlamlı bir yazı olmuş.Emeğinize sağlık 🙂
  Gerçek sevgi tek bir günde değil her gün olandır diye düşünüyorum ben de. 🙂 Çoğunluğun dediği gibi para tuzağından başka bir şey değil böyle günler 🙂

 16. Momentos dedi ki:

  Bana göre de artık bu günler, kazanç günleri 🙂 her gün benim-bizim için hediye.. güzel bir yemek yapmışsam, bir kahve yanına da likörlü çukulata yediysem bonus valla.. 🙂 elinize sağlık ne güzel yazmışsınız.. Sevgiler,

 17. Pastelden dedi ki:

  https://www.instagram.com/p/BfKzBDunUFr/ çok komik bir minik kız da görüşlerini paylaşmış belki görmüşsünüzdür 🙂 illa hediye almak için de almamak lazım manevi olanlar daha güzel bence de :))

 18. Saadet Sezer dedi ki:

  Çok Teşekkür ederim 🙂 Manevi hediye önemli fakat bir de içten gelecek yapmacık olmayacak..Sevgiler:)

 19. Saadet Sezer dedi ki:

  Çok Teşekkür ederim.Evet doğru.Anneler günü,babalar günü,sevgililer günü birileri tarafından ticari amaçla çıkarılmış,birilerini zengin etmeyi amaçlıyor.İnsanlar da çok etkileniyor maalesef. Sevgiler:)

 20. bücürükveben dedi ki:

  Bu tür günlerin hepsi artık mağazaları ve çiçekçileri zengin etmeye yarıyor:))anneler günü olsun, babalar günü olsun, sevgililer günü olsun…:)neyse yine de kutlu olsun:))Eline sağlık canım. Sevgiler:)

 21. Eline yuregine saglik..? manevi hediyelerin daha degerli oldugunu dusunuyorum..ayni goruste oldugumuza sevindim..???????

 22. Saadet Sezer dedi ki:

  Emeğinize sağlık yazınızı birazdan okuyacağım.Maalesef para tuzağı gibi gözüküyor.Ekonomi canlanıyorsa sorun yok fakat yine de birilerinin cebi doluyor gibi gözüküyor:( Sevgiler 🙂

 23. Sevgililer günü keşke amacını taşısa ama maalesef para tuzağı. Bununla ilgili bir yazı yayımladım bugün. Maalesef senenin bir günü sevgililer günü değil. Sevgiler 🙂

 24. Saadet Sezer dedi ki:

  Mesaj gitmiş demek ki :)Teşekkür ederim.Size de mutlu günler.Sevgiler 🙂

 25. Heh son satırlarda bu özel günlerin ne amaçla kullanıldığını çok güzel ifade etmişsiniz . Sırf para tuzağı başka bir şey değil . Bence iyi şeylerden çok kıskançlık , bayanlar arasında kıyaslama , özenti durumlarına vesile oluyor bu günler . Sonumuz hayrola … Mutlu günler diliyorum . 🙂

Yorumlarınız için teşekkür ederim. En kısa zamanda cevaplayacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.