Sol Ayağım

PAYLAŞ

Sevgili blog dostlarım az önce okuyup bitirdiğim kızımın tavsiyesi olan gerçek yaşam öyküsü Christy Brown’ ın hayat hikayesini anlatan sol ayağım kitabı benim de  sizlere tavsiye edeceğim çok güzel bir kitap. Alın okuyun derim.

1932 doğumlu Christy Brown doğuştan beyin felci geçirmiş, Dublinli bir duvar örme ustasının 22 çocuğundan biriydi. Konuşmasını ve sol ayağı dışında hareketlerini kontrol edemiyordu. Doktorların hiç bir umudun olmadığı , iyileşemeyeceği  söylenmesine rağmen annesi bunu kabullenmemiş, büyük bir mücadele vererek oğlunun başarılı iyi yerlerde olmasını sağlamış. Okuma yazmasını annesiyle beraber  sol ayak parmağını kullanarak öğrenmiş. Annesi onun en büyük destekçisi olmuş. Kardeşleriyle yaşadıkları iyi ve kötü günlerini, aşık oluşlarını, hayallerini anlattığı kitabi takdirle okuyacaksınız. Bundan önce okuduğum Rukiye Türeyen’in yazdığı kanadı kırık Melek’in kanadına takılanlar kitabında gördüğüm kendi durumuna razı olması ve şükür etmesi, bu kitapta yok. Sol ayağım kitabında aksine Christy Brown’ ın  başına gelenlerden razı olmayışı, bazen isyan ve öfke halleri görüyoruz.  Annesinin sabır ve sevgisiyle bu durumları çok kolay olmasa da aştığını görüyoruz. Rukiye’ nin kitabı ile ilgili yazım okumak isteyenler için  tık tık

Christy Brown beyin  felci kurbanıydı. Ancak bu talihsiz küçük bebek İrlanda edebiyatının devleri arasında yerini alacak bir yazarın muhteşem hayal gücüne ve duyarlı zekasına sahipti.

Bu Christy Brown’ ın kendi öyküsüdür. Brown, çocukluğunda okumayı, yazmayı, resim yapmayı ve nihayet daktilo kullanmayı öğrenmek için verdiği mücadeleyi ve bütün bunları sol ayağını kullanarak nasıl yaptığını anlatıyor.

Yazarın diğer kitabı  Her gün hüzün  bu kitap gibi çok satan kitaplar listesine girmeyi başarmıştır. Sol ayağım çok başarılı bir filme de konu olmuştur.

Facebook sayfam

Kitabın ilk sayfasının seslendirmesi umarım beğenirsiniz.

 

Filmin fragmanı izlemek isteyenler için

Sol Ayağım” için 48 yorum

 1. Sol ayağım beni de çok etkilemişti.Çok teşekkürler. Bu arada Meydan okuma yazı dizimi okumak üzere sizi blogumda ağırlamaktan şeref duyacağım. Saadet hanım

 2. Çok severim bu kitabı kızımada okutayım en kısa sürede

 3. Filmi de kitabi da okumamıştım. Insan başına gelmeden tepki mi verir yoksa kabullenir mi kestiremiyor.

 4. Filmi de kitabi da okumamıştım. Insan başına gelmeden tepki mi verir yoksa kabullenir mi kestiremiyor.

 5. kitabı biliyorum ama okumadım, öncelikle eşime tavsiye edeceğim, elinden kitap düşmez. genellikle güncel kitapları alıp okuyoruz, aslında bu tarz klasik kitapları da okumalıyız.

 6. Bunun kitabını yıllar yıllar önce okumuş,sonra da ilerleyen süreçte filmini izlemiştim.Formasyondaki hocalarımızın önermişti kitabı da

 7. hem kitabını okudum hem filmini izledim.. gerçekten izlenmesi gereken bir film.paylaşım için teşekkürler.. emeğinize sağlık.

 8. Kesinlikle çok doğru ilham ve güç veren bir eser. Evet önce kitabı okuyun, ardından filmi izleyin. Ben gece izledim çok etkileyiciydi. Annelerin hakkı ödenmez. Onlar çocuklarının bir tanesidir. Sevgiler 😊

 9. İlham ve güç veren bir eser olduğu yazınızda hissediliyor. Adını duyduğum ama henüz okumadığım bir kitap. En iyisi önce kitabı okuyup ardından da filmi izleyeyim. Anneler mucizelere imza atmada müthiş olabiliyor gerçekten. Paylaştığınız için çok teşekkürler. Sevgilerimle

 10. Rica ederim Sezer. Çok kalın bir kitap değil. Okumaya bağlı 3 günde biter. Sürükleyici sıkmıyor. Tavsiye ederim 😊

 11. Sol ayağım kitabını sürekli duydum fakat hiç okuma fırsatım olmadı uzun zamandır kitap okumuyorum.. blog sayfalarına fazla girmeye vakit bulamıyorum bazen yaramazlık yapıp ders çalışmadığımda blogda uzun vakitler geçiyorum lisede bir hocam önermişti kitap hakkında ön bilgiye sahip oldum sayende saadet hanım çok teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

 12. Sol ayağım efsane bir eserdir. Filmi de var dediğiniz gibi. Mutlaka filmini de izlemenizi tavsiye ediyorum. Hatta ben de bir kez daha izleyebilirim. Güzel hatırlatma oldu bu benim için. Teşekkürler:)

 13. Aa çok iyi. Güzel bir kitap denk gelmiş şansınıza. Yaşanmış bir hayat hikayesi olması da okumaya sevk ediyor insanı 😊

 14. Kendisi ilk okuduğum kitaplardan birisidir 🙂 O yüzden bende yeri farklı gerçekten çok severek okumuştum. (Ki maalesef pek kitap okuyan bir insan değilim sayılı okuduğum kitaptan birisi)

 15. biyografi tadında güzel bir hikayeyi anlatan eser insanda merak uyandırdığı tavsiyeniz

 16. Değerli yorumun için teşekkür ederim. Bu gece filmini izlemeyi düşünüyorum. Kitap okundu sıra filimde öyle değil mi? 😊

 17. Yaşam enerjisini kaybedenler için motivasyon kaynağı olabilecek türden bir otobiyografi Sol Ayağım. Okumayan varsa, filmini izlemeden önce kitabını okumalarını tavsiye ederim. Paylaşım için teşekkürler.
  Sevgiler 🙂

 18. Rica ederim. Ben de bu akşam filmini izleyeceğim. Kitap çok güzel yazılmış. Yazar bunları yazmak için çok uğraşmış ve eğitim almış.

 19. Ailesi özellikle Annesi büyük destek oluyor. Anneciği onunla o kadar çok uğraş veriyor ki sonunda başarıyor. Oğlunun üzerinde çok büyük katkısı, emeği var. Gerçekten ders alınması gereken bir hayat öyküsü. Sağlıklıysak şükür etmemiz için çok sebep var aslında.

 20. ne filmini ne de bu kitabı önceden duymamıştım. Ama gerçekten yazınızla merak uyandırdınız.

  Bir insan ellerini kullanamazken hangi azim, hangi hırs onu ayakla yazmaya ikna etmiş? Bir çok insan böyle bir durumla karşı karşıya kaldığında isyan bayraklarını çeker ve bir nevi ölümü bekler diye düşünüyorum yani en azından şuan ki psikolojimle öyle yapardım.

  Helal olsun…

  Bedenimizde her şey düzgün çalışmasına rağmen bu kadar öğrenmeye azimli ve hırslı değiliz.
  Bazı şeylerin değerini anlamak için onu kaybetmek gerekiyor galiba 🙁

  Saygılar
  karincha.com
  geziom.com

 21. Güzel bir kitaba benziyor . Bu akşam filmiyle başlamak istiyorum çok merak ettim. Kitabını da en kısa zamanda alıp okumayı düşünüyorum.
  Teşekkürler

 22. Ben de filmini izlemedim. Kitabını okumuşken filmini de izleyeyim diye düşünüyorum. Güzel, duygu yüklü bir kitap tavsiye ederim.

Yorumlarınız benim için değerli