İSTANBUL

Kumbaravan

Sadece kendin ol!

Kumbaravan

PAYLAŞ

Yağmurlu bir Çarşamba sabahından merhaba dostlar;
Bu gün İstanbul’da hava kapalı ve yağışlı, beklenen kar ‘ha yağdı ha yağacak’ derken şubat ayının da sonuna geldik. Zaman ne çabuk geçiyor değil mi ?
Gazete okumayı gençliğimden beri çok severim. Sabahları kahvaltıdan sonra gazete okumak en büyük keyfimdir. İnternetin hayatımıza girmesinden sonra herkes gibi sosyal paylaşım sitelerine takılmaktan, gazete okumayı azaltmış olsam da yerel bir gazete olan GazeteKadıköy’ü mutlaka temin edip okuyorum.☺Bu  benim devamlı severek  okuduğum bir gazete. İlçemizde olup biten her şeyi, yapılan güzel işleri, sanat ile ilgili duyuruları, yenilikleri kısacası ilçemizle ilgili güzel haberleri okuyor mutlu oluyorum.☺ Emeği geçenlere buradan çok teşekkür ediyorum…

Bu haftaki gazetede (16-22 Şubat 2018)  bir röportaj  dikkatimi çekti. Kadıköy doğumlu sanat girişimcisi-oyuncu Şivan Adalı’nın röportajıydı. Genç oyuncunun sanat kurumlarıyla seyirci arasında köprü kurması için, 1 yıl önce  hayata geçirdiği ‘Kumbaravan’ isimli, içerisinde sosyal girişimleri barındıran kültür sanat portalından bahsediyordu. Açıkçası bu tür sosyal projeleri, güzel yapılan işleri daima takdir etmiş, destek vermişimdir. Bu proje de çok hoşuma gitti. Herkesin haberdar olması için hemen duyurmam gerektiğini düşündüm.☺ İnşallah okuyucularımın da bu konuya duyarlı olacaklarına inanıyorum…

 Adalı halkın sanata ilgisinin fazla olmasına rağmen etkinliklerle buluşturulamadığını hatta hiç tiyatroya gidemeyenler olduğunu gözlemlemiş ve bunu aşmak için neler yapılabileceğini düşünerek kumbaravanı kurmuş. Bu nedenle; organizasyon yaparak, kampanyalar üreterek salonlarda doluluğu artırmak ve daha fazla bilet alımına toplu indirimlerle teşvik etmek kumbaravanın kurulma maksatlarından bir tanesidir diyebiliriz. Ayrıca  sanat sektöründeki sorunları gidermek düşüncesiyle de projeler hayata geçirmek için atılmış önemli bir adım.

Tiyatroların yüksek fiyatlarından yakınan seyirci için fiyatları  aşağıya çekerek daha çok seyircinin daha fazla  tiyatroya gitmesine olanak sağlamak amacını güden bir proje. Örneğin özel tiyatroların 20-30 lira olan bilet fiyatları toplu bilet alım indirimleriyle tüm seyirciler için 15 liraya kadar düşürülmüş.Yeni açılan eğitim ve sanat gişesinde kısıtlı sayıda bilet akademisyenlere, öğretmenlere ( kendi aracılığıyla,öğrencilerine ) 10 lira olarak satışa sunulmuş.
Kumbaravan için kısaca ; Toplu bilet satar, organizasyon yapar, destekçi bulur, kampanya düzenler diyebiliriz…

Ünikumbaravan tüm üniversite öğrencilerine  kültür ve sanat etkinliklerinde ücretsiz bilet ve kitap sağlayan sosyal bir girişim. Dilediğiniz etkinliğin biletini sadece 10 liraya alıp ‘Kumbaravan.com’ da kumbaraya atıp bir üniversitelinin izlemesine vesile oluyorsunuz. Satın alma işlemi sonrası size bir referans numarası veriliyor. Daha sonra ilgili referans numarası ile twitterde @unıkumbaravan hesabında duyuru yapılıyor. RT yapan üniversite öğrencileri arasından raslantısal olarak seçilenler kumbaraya atılan biletlere sahip oluyor. Dilerseniz tüm süreci online olarak takip etme imkanınız da var.
Aynı şekilde kitap/lar satın alarak da kumbaraya atabilir, bir üniversitelinin kitap sahibi olmasına katkıda bulunabilirsiniz..

Öğrencilerin kültür ve sanat tecrübesini artırmak amacıyla, kişilerin kültürle sanatla ilgili dilediği bir eşyayı, imkanı, unsuru öğrenciyle buluşturmak için de #kumbarayaİstediğiniAt  hareketini başlatmışlar.
Ayrıca hayatında hiç tiyatroya gidememiş, oyun izleyememiş üniversitelinin tanışma bileti de bedava. Detayları aşağıdaki telefon numarasından öğrenebilirsiniz ..

Okulkumbaravan ; ilk, orta ve lise öğrencileri ve öğretmenleri içine alan bir sosyal girişim. Öğrencilere öğretmenleri aracılığı ile ücretsiz kitap edinmelerine vesile oluyorlar. Ayrıca 10 lira gibi bir ücretle tiyatro izlemelerine olanak sağlıyorlar. Bilet sayısı kısıtlı. Yakında ‘Öğretmenim Beni Tiyatroya Götür’ kampanyasına başlayacaklar. Öğretmenler öğrencilerini ne kadar tiyatroya götürürlerse öğretmenlere bunun için sürprizleri var…

Burs kumbaravan; Öğrencilerin kültür ve sanat bilgisini artırmak amacıyla etkinlik sahiplerinin ve yayın evlerinin de desteğiyle, kültür sanat bursu sağlamayı amaçlayarak, temmuz 2017 itibariyle başvuru almaya başlayan sosyal bir girişim. Müzik, tiyatro, edebiyat ve sinema sanatlarında burs sağlıyorlar. Üniversite öğrencilerine kültür ve sanat bursu sağlamak amacıyla kişi ve kurumlarla öğrenci arasında köprü kurmak için oluşturulmuş bir proje. Açıkçası bu köprüyü ayakta tutan en önemli unsur da bursiyerlere bu imkanı sağlayan, maddi desteğini esirgemeyen, öğrencilere bilet ve kitap satın alarak onlara burs veren kişi ve kurumlar. İsteyen kişi ve kurumlar burs.kumbaravan.com adresine girerek ‘ Adaylar’ bölümünde dilediği bursiyer adını profilini inceleyerek kendisine istediği bursu verebiliyor, daha sonra da kullandığı bilet yada kitapların nasıl ve nerede değerlendirildiğini gözlemleyebiliyor…

Öğrencilere en güzel hediye bu olmalı degil mi? Öğrencilere böyle bir imkan sunulması heyecan verici. Dileğim katlanarak büyüyen bu projeler daha güzel işlere imza atar  ?
Teşekkürler Şivan Adalı yolun açık olsun…

Sosyal medyada takip etmek isterseniz; kumbaravan.com  @unikumbaravan  @kumbaravan

Sevgiyle kalın ☺❤

Yorumlar: 17

 1. Saadet Sezer dedi ki:

  Teşekkür ederim 🙂 Umarım ulaşır. Her şey gençlerimiz için. Sevgiler 🙂

 2. Harika.. Özellikle öğrenciler için eşsiz bir fırsat. Ben ilk kez burada duydum, umarım büyük kitlelere ulaşabilir bu bilgiler. Emeğinize sağlık 🙂

 3. Saadet Sezer dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.İnşallah..İyilik meleği çok insan var ?

 4. KİTAP EYLEMİ dedi ki:

  müthiş güzel bir proje umarım hak ettiği ilgiden fazlasını görür

 5. Saadet Sezer dedi ki:

  Evet kesinlikle güzel proje ? Teşekkürler

 6. Emre Bozkuş dedi ki:

  Çok güzel bir proje, çok sevdim 🙂

 7. Saadet Sezer dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.Özellikle üniversite öğrencilerine yönelik projelerde hiç tereddüt etmeden elimden ne gelirse onu yapmaya çalışırım.Yorumunuz için de teşekkür ediyorum.Sevgiler ?

 8. Saadet Sezer dedi ki:

  Teşekkür ederim.İnşallah başarıya ulaşır.Destek verenlere de her türlü katkıları için teşekkürler.?

 9. bu tür sosyal kültür projelere gerçekten çok büyük ihtiyaç var özellikle içinde bulunduğumuz şu son dönemde..çok başarılı olacağına inanıyorum..sitedeki " “Madem dünyayı kurtaracak süper güçlerimiz yok, o zaman insanları güldürelim” mottosuyla kurulan Sahte Okey, bu niyetinde ne kadar ciddi olduğunu göstermek için sahneye çıkıyor." " yazısıda hoşuma gitti..umarım başarılı bir etkinlik olur,emeğinize sağlık..?

 10. bu tür sosyal kültür projelere gerçekten çok büyük ihtiyaç var özellikle içinde bulunduğumuz şu son dönemde..çok başarılı olacağına inanıyorum..sitedeki " “Madem dünyayı kurtaracak süper güçlerimiz yok, o zaman insanları güldürelim” mottosuyla kurulan Sahte Okey, bu niyetinde ne kadar ciddi olduğunu göstermek için sahneye çıkıyor." " yazısıda hoşuma gitti..umarım başarılı bir etkinlik olur,emeğinize sağlık..?

 11. bücürükveben dedi ki:

  Çok iyi bir proje, öğrenciler için hayat zaten kolay değil, yol parası, yemek, ders kitapları vs. hele hele güzel sanat okuyanların o ithal kağıtlara, boyalara, kalemlere döktüğü paraları çok iyi biliyorum:( paylaştığınız için elinize sağlık.
  Sevgiler:)

 12. Saadet Sezer dedi ki:

  Memleketime faydalı olan bütün yapılanları destekliyorum ve bundan da mutluluk duyuyorum herkes gibi.Milletçe yaşadığımız onca sıkıntılı şeylerden sonra bu tür çalışmalar hakikaten moral oluyor.:)

 13. Halil GÖNÜL dedi ki:

  İnsan moral kazanıyor bu tür çalışmaları görünce. 🙂

 14. Saadet Sezer dedi ki:

  Evet gerçekten iyi düşünülmüş.Gençleri sanat ve kültüre teşvik eder bu tür projeler diye düşünüyorum.?

 15. Derya dedi ki:

  Ne güzel düsünülmüs cok güzel bir proje ?

 16. Saadet Sezer dedi ki:

  Esra Hanım çok güzel projeler gerçekten.Gençlerin güzel işler yapması takdir edilecek şeyler.Ben de elimden geldiğince destek olmaya çalışıyorum.Faydamız oluyorsa ne mutlu bana. ?

 17. Esra Takım dedi ki:

  Ne kadar güzel düşünen, güzel işlere imza atan insanlar var, gördükçe mutlu oluyorum 🙂

Yorumlarınız için teşekkür ederim. En kısa zamanda cevaplayacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.