İSTANBUL

Küçük bir eleştiri

Sadece kendin ol!

Küçük bir eleştiri

PAYLAŞ

Bugün haberlere bakıyorum.  Samsun’da kpss sınavına girecek olanları gösteriyor. Geç kalanlar son anda koşa koşa giriyorlar içeri.  Sonra kapılar kapanıyor. Daha hala, koşa koşa gelenler var. Bir sürü mazeret. Trafiğe takıldığını söyleyenler var. Birisi de yanlış okula gitmiş döndüğünde kapılar kapanmış. Bir kadında  hınçla kapıları yumruklayıp bağırıyor, araya bib sesi koymuşlar ne diyorsa artık. Arkasından çekim yapılmış  pardesülü 40, 50 yaşlarında bir kadın. Hiç yakıştıramadım.

Hiç kusura bakmasınlar hem geç kalıp hem de bağırarak çağırarak  görevlileri zor durumda bırakmak edepli bir davranış değil. Hem suçlu hem güçlü derler bu tür insanlara. Onca insan zamanında gelip sınava giriyorsa sen de bunu yapabilirsin pekala. Böylece geç gelip onların hakkına da giriyorsun. Madem bu sınav senin için çok önemli tedbirini alıp çıksaydın. Trafiği ve her türlü engeli hesaba katmalısın.

Peki bir yerlerde, sıraya girmiş insanların önüne geçip, işini halleden kendini uyanık sanan  nezaketsiz insanlara ne demeli? Kendini çok iyi Müslümanım sanan bu şahıs kul hakkı yediğini bilmiyor mu? Biliyor da işine gelmiyor, biz öyle Müslümanız işte, içi boş ne yazık ki. Herkes sıraya girmiş onca zamandır bekliyor, sabrediyor neyin peşindesin be insan.  Yaptığın harekete bak!!

Bir de bir yere gidilecek herkes gelmiş otobüs hareket edecek birisi beklenir. O  kadar kişi  onu saatlerce beklemek zorunda değil. madem beklettin özür dileyip otur yerine. Onu da yapmaz bir de söylenenlere bağırarak karşılık verir. Hatalı olduğunu bile bile üste çıkar. Çirkinleşir.

Geçen semt pazarında satıcı müşteriye almazsan alma diye bağırıyordu. Kadın gitti zabıtaya şikayet etti. İyi etti çünkü bu tür olaylar fazlalaştı. Eskiden müşteriye  velinimet denilirdi saygıyla davranılırdı. Şimdi saygısız, ukala, bilmiş olmuş insanlar. E be cahil bir kendine bak bir de müşteriye o olmazsa sen bir hiçsin!

 

 

Maalesef biz böyleyiz işte. Kendimizi düşünürüz. Hep haklıyızdır.  İstediğimiz olmazsa en çirkin halimizi alır etrafımıza zarar veririz. Lütfen empati yapmayı öğrenelim. Ne zaman nerede nasıl davranılacağını öğrenelim. Suçlu olup, karşımızdakini bastırarak bağırıp çağırarak terbiyesizce hareketler yapmayalım. Gerçekten vallahi artık ben bu insanlara, bu durumlara çok sinir oluyorum. Nezaketten yoksun, cahil, vurdumduymaz, ukala bir toplum olduk çıktık. Hep ben haklıyım, hep ben doğruyum, hep benim hakkım çiğneniyor diye hareket ederek düzenli bir toplum oluşturamayız. Herkes birbirine saygılı olmalı, herkes birbirinin hakkını gözetmeli.

Sevgiler..

 

 

Yorumlar: 9

 1. Derya dedi ki:

  Insanlarda ne sabir ne de saygi kaldi. Internette bile tanimadan insanlarin verdigi terbiyesizyanitlar sasirtiyor.

 2. YazarYildirim dedi ki:

  Eskiden “sınava geç gelme” durumu benim de başıma gelmişti..Yazınızı okuyunca şimdi aklıma geldi..?O konuda siz çok haklısınız..En az sınavdan 30 dakika evvel orada bulunulması gerekiyor..Bu nedenle ben zaten kendi hatamı kabul etmiştim ..Ama benim kızdığım çok farklı bir şeydi..Sınav başladıktan 4-5 dakika sonra ben gelmiştim ancak benimle birlikte 2/3 türbanlı öğrenci daha geç gelmişti..Onlar benden önce (arada 10-15 saniyelik bir farkla) kapıya gelip polisler onları içeri alırken,beni sınav salonuna almamışlardı..?En çok buna sinirlenmiştim..?Az kalsın orada polislerle kavga edecektim..Etseydim herhalde gene suçlu ben olurdum..Neyse bu nedenle o yıl sınavı verememiştim.. ?

  Sitenizin yorum kısmı,email adresi,isim vs gibi özellikler istiyor,pek çok kimse bu tür özelliği olan sitelere yorum yapmak istemediği için sitenize “blogger/google+ yorum kutusu” eklerseniz,blog yorumcu sayısı daha da artabilir diye düşünüyorum..ben de şahsen email adresimi kimseyle pek paylaşmıyorum..kardeşimin email adresini? yazarak bu yorumu yapıyorum..kolay gelsin..?

  • Saadet Sezer dedi ki:

   Orada da siz haksızlığa uğramışsınız kızsanız da çok haklısınız. Benim demek istediğim ve kızdığım hem suçlu hem güçlü olanlar. Haksızlığa uğrayanların zaten sesi çıkmıyor efendi insanlar onlar. Başkalarının hakkına girip itiraz edince terbiyesizlik yapanlara sözüm. ?

  • Saadet Sezer dedi ki:

   İşte sorun orada o ayarları bir yapabilsem ? Mail adresini vermek çok sakıncalı olmaz diye düşünüyorum. En azından benim sitem güvenilir merak etmeyin. ? Günümüzde TC ler bile biliniyor artık. Bilet alırken yada başka yerlerde TC bile veriliyor. Allah kötülüklerden hepimizi korusun. Yapacak birşey yok maalesef. Dikkatli mutlaka olmalıyız tabiki ama fazla abartmadan. ?

 3. Müjde dedi ki:

  Çok haklısın Saadet’ciğim, böyle bir sınava insan gerekirse bir saat erken orada olacak gibi gider. Ben anlamıyorum hiçbir zaman da anlayamayacağım. Satcı bağırıyorsa alacak olan kadın çıldırtmış da olabilir:)öyle manyak kadınlar var ki, almıyor saatlerce oyalıyor adamı, eline alıyor didikliyor, orasını burasını hem beğenmiyor hem indirim istiyor, ya ben bakarım bir şeye beğenmediysem zaten almam teşekkür ederim giderim, beğendiysem almaya kararlıysam indirim yaparsa yapar bir kere söylerim, ikinci kez söylemem, yapmazsa da alacaksam yine alırım ya da pahalı geldiyse kusura bakmayın der giderim bizim burada öyle yapmıyorlar inan satıcıyı deli ediyorlar..:))

  Bu arada döndüm bloğuma, beklerim.
  Sevgiler:)

  • Saadet Sezer dedi ki:

   Kaprisli müşteriler de var tabi esnafları çıldırtan. Bir komşumuz vardı çok kötü pazarlık yapardı. Nerdeyse bedavaya yakın alışveriş yapmak isterdi. Esnafları deli etmişti . Hatta bir esnaf onu kovmuştu. Adamcağızı o derece çıldırtmıştı. Çevremizde bu tür insanlar öyle çok ki.
   Bloguna uğraşacağım. Sevgiler ?

 4. Millet olarak maalesef hem geç kalmaya hem de olay çıkarmaya çok meyelli bir toplumuz ve değişmeyi nedense hiç düşünmüyoruz. Biz ne zaman istersek gidelim ve kapılar açılsın kafasından kurtulmadan bir adım ileriye gidemeyeceğiz.

  • Saadet Sezer dedi ki:

   Evet ne yazık ki böyle bir toplumuz bu yüzden bir adım dahi ileriye gidemiyoruz. Aksine geriliyoruz.Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgiler 🙂

Yorumlarınız için teşekkür ederim. En kısa zamanda cevaplayacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.