İSTANBUL

KORONAVİRÜS

Sadece kendin ol!

KORONAVİRÜS

PAYLAŞ

 

Merhaba dostlar öncelikle şu canımı sıkan durumu açıklamak istiyorum.  web sitemde güvenli değil yazısı görmeniz ssl sertifikasına sahip değilim ve google benim siteyi güvenli değil diye işaretlediği anlamına geliyor. Aslında bu sertifikayı alabilirim fakat ücretli ve dolar üzerinden alındığı için çok pahalı. Sitemde satış yapmıyorum, sizden kredi kartı bilgilerinizi istemiyorum sadece yazdıklarımı okumanızı istiyorum. Güvenlikle ilgili karşı tarafın sorunu olmayacak. O yüzden şimdilik almayı düşünmüyorum. Ayrıca hosting ve domain alarak wordpreste yazmaya başladığım için de birazcık pişmanlık duydum desem yalan olmaz. Yazılarımı blogspotta yazıp sosyal medya aracılığıyla yüzlerce kişiye ulaştırabiliyordum zaten. Yakın zamanda da haber49 gazetesinde yazılarımı okuyuculara ulaştırabiliyorum. Her neyse aslında bilgisayarımın başına oturuş sebebim, son bir kaç gündür daha fazla söz ettiğimiz korona hakkında yazı yazmaktı. Fakat ne zamandır şu ssl sertifika işi beni bir hayli sıkıntıya sokuyordu. Aklıma gelmişken sizlerle paylaşmış oldum..

Gelelim şu meşhur Koronaya..Bu konu hakkında herkes bir şeyler yazdı çizdi. Uzmanlar televizyonlarda tartışma programlarında sürekli bunu konuştular. Bazı insanlarımız çok abarttı, bazılarımız da işi tiye aldı adeta koronayla dalga geçti. Uzmanlar ve  yetkililer abartmayın sakin olun tedbirinizi alın diye halka uyarılarda bulundular. Oysa rakamlar ve yayılış hızı hiç de böyle göstermiyordu. Hatta ünlü futbolcular, bazı ülkelerin devlet adamları ve film yıldızları bu virüsü kapmış karantinaya alınmışlardı. Bizim Ülke’ye geç girdiği açıklansa da geçen hafta benim ve çevremdekilerin kötü şekilde hastalandığı gözününde alındığında acaba biz bu virüsü atlattık mı diye de insan şüphelenmeden edemiyor. Sadece bir şüphe..

Bugün an itibariyle Çin’de hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 193’e çıktı. tespit edilen vaka sayısı 80 bin 824’e yükseldi. bunların 3 bin 610 u durumu  ciddi. En çok virüsün görüldüğü 2. Ülke İtalya’da 1441 kişi hayatını kaybetti. 21 bin 157 vaka var. 3. Ülke ise İran’da ise 611 kişi yaşamını yitirdi. Vaka sayısı 12 bin 729’a yükseldi. Yüzün üstünde Ülkede korona virüs vakası görüldü ve Ülkelere yayılmaya devam ediyor.  Dünya sağlık örgütü acil durum ilan etti. Rakamlar bunlar korkalım ya da ciddiye almayalım bu kişinin kendi bileceği iş. Tedbirimizi alalım çok korkmayalım fakat çok da umursamaz davranmayalım. Arada ki bu ince çizgiyi korumaya çalışalım. Bu arada paylaşılan yalan yanlış haberlere de dikkatli yaklaşıp,  itibar etmememiz gerekiyor diye düşünüyorum..

Temizlik konusu koronayla beraber gündem oldu. El yıkama tavsiyeleri, hijyen kuralları öğretilmeye başlandı. Sadece Türkiye’de değil dünyada temizliğin önemi vurgulandı. Bu güzel bir şey tabii ama ne yazık ki korona bitince tekrar unutulacak, eskiye dönülecek bu bir gerçek. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Temizlik maddelerini tüketimine dikkat edelim. Aşırı tüketim sonucu başka sağlık sorunları yaşamamak için bunu da abartmayalım..

Bir de maskeleri özellikle hastanelerde kullanılan tıbbi maskeleri almayınız lütfen. Akşam bir uzman bunun hakkında bir açıklama yaptı. Hastanelerin daha çok ihtiyacı olduğunu, kanser hastalarının mutlaka takması gerektiğini söyledi. Sadece korona şüphesi olanlar takmalı sağlıklı insanın takmasına gerek yok denildi.  Gerçekten ne çok abartıyoruz bazen. Vur deyince öldürüyoruz. Vallahi pes diyorum artık..

Ayrıca marketlere koşarak ortalığı talan edenlere ne demeli. Olduk olmadık alışverişler yaparak çölyak hastalarının tükettiği glutensiz makarnaları da bilinçsizce stoklayanlara bir kez daha pes..Temin etmekte zorlanılan bir yiyecek olduğunu da söyleyelim..

Siz bunları yaparak hastaların genel durumlarının zora soktuğunuzun farkında olmayabilirsiniz ama artık farkına varın kendinize gelin…

Hani tedbir diyoruz ya bu mudur tedbir diye de insan düşünmeden edemiyor..

Nasılsa tatil oldu diye alışveriş merkezlerine gitmek yerine evimizde dinlenerek değerlendirelim. Mecbur olmadıkça  kalabalık yerlere girmeyelim. Bol bol su ve sıcak içecekler tüketerek sağlıklı beslenelim. Tıpkı grip ve nezle olduğumuzda yaptığımız gibi..

Doğaya çıkalım yürüyüş gibi spor aktivitelerimizi yapalım..Dışarıda bol bol güneşlenelim. Bugün İstanbul yağmurlu fakat haftaya açacak..Bu aralar biraz dengesizlik var bu da hastalığa davetiye çıkarıyor. Grip, nezle gibi hastalıklar artabilir. Korona mı olduk acaba diye de  korkabiliriz. Bakalım nasıl atlatacağız bu sıkıntılı dönemi. Ne diyelim Allah yardımcımız olsun..

Korona hayatımızda ve bulaşıcı. Evet ciddiye alıyoruz fakat bunun dışında dünyada  bir sürü sıkıntı var. Savaş gibi, açlık gibi, deprem gibi ve küresel ısınma gibi.. Kısacası arkadaşlar dünyada ölüm var kaçış yok. Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışın diyen Peygamberimizin sözünü bir düşünelim ve hayatımıza kaldığımız yerden devam edelim.. İşimizi düzgün, dürüst, özverili yapalım. Doğaya zarar vermeyelim. Vatanımızı, insanımızı kendimizi sevelim. Sağlığımıza dikkat edelim. Sadece korona var diye değil her zaman..

Allah’a emanet olun.

Hadi kalın sağlıcakla..

FACEBOOK

 

Yorum yapılmamış

Yorumlarınız için teşekkür ederim. En kısa zamanda cevaplayacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.