İSTANBUL

Kadın olmak

Sadece kendin ol!

Kadın olmak

PAYLAŞ

Yine fırtınalı ve yağmurlu serin bir kış gününden merhaba Dostlar. Dün hava Güneşli ve serindi, bugünse yağışlı. Beklenilen kar hala İstanbul’a yağmadı. Ocak ayınının ortalarına gelmemize rağmen havalar gayet iyi gidiyor. Havalar iyi gidiyor gitmesine de gündem hiç iyi değil maalesef ? Hoş havaların böyle gitmesi de iyi değilde neyse o ayrı bir konu….

Bugünlerde Televizyonu açtığımızda hiç güzel haberler duyamıyoruz ne yazık ki. Hemen hemen her gün bir kadın cinayeti yada kadın şiddeti duyar olduk. Daha dün iki haber sunuldu. İlk haberde karısını bıçaklayan kocadan bahsediyordu. Kadının durumu ağır diyordu. Diğer haberde ise bir babanın şiddet gören  kızını korumak için damadını öldürdüğünden bahsediyordu. Haberler ürkütücü ve üzücü olmakla beraber  nereye gidiyoruz diye de insan düşünmeden edemiyor. Bunu yapan erkekler neden bu kadar gaddar acımasızlar, nasıl bu hale gelebiliyorlar ?

Mutfakta yemek yaparken her zaman televizyonum açıktır. Geçen gün yine Televizyonum açık haberler vardı.Tabi bakamıyorum ama kulağım orada. Haberi duyunca birden Televizyona doğru kafamı çevirdim. Haberde İspanya’da bir erkeğin karısını sokakta döverken, bir grup gencin kocayı dövdüğünü ve polis gelince dayakçı kocayı ellerinden aldığını söylüyordu. Şöyle bir televizyona baktığımda kadıncağız yerde oturmuş, adam onu döverken yanına 5,6 kişi yaklaşıyor ve adamı dövmeye başlıyorlar. Daha sonra polis gelip adamı alıp götürüyor.Yüzümde muzip bir gülümseme belirdi. Çok hoşuma gitmişti.Kadının adına sevindim…

Toplum olarak önce ailede başlayıp, okul eğitiminde de erkeklerin yetiştirilmesi konusuna çok önem verilmeli.Yani bir yerlerde yanlışlık var ki hala kadın cinayetleri,kadına şiddet ve kadın tacizleri devam ediyor. Erkeklerin kadına bakış açısı değişmeli. Erkek Kadını kendi malı gibi görüp, ben ona her istediğimi yaparım hakkını kendinde görmemeli.
Erkekler sadece fiziksel şiddet değil  psikolojik şiddet,sözlü şiddet gibi şiddetlerde uygulayabiliyorlar maalesef..
Ülkemizde evliliklerde erkeğin eşine şiddet uygulamasının bir sebebi de erkek  annelerinin oğullarını paylaşamamaktan ötürü oğullarını gelinine karşı kışkırtması diyebiliriz. Aslında erkek annesi, bir yuvayı bozarken kendi oğlunu da üzdüğünü farkında bile değil. Bunda Cahillik ve Eğitimsizlik en büyük etken.

Yapılan araştırmalarda Çocukluğunda aile içi şiddete maruz kalmış erkeklerde eşlerine şiddet uygulama oranı fazla görülmektedir. Araştırmada babanın anneye uyguladığı şiddetle büyüyen çocukların, evliliklerinde eşine şiddet uygulama oranı da bu çocuklarda daha fazla olduğu belirtilmiş.
Ayrıca ruh sağlığı bozuk, kişilik bozukluğu olanlarda da şiddet uygulama eğiliminin çok fazla olduğu belirtilmiş…

8,9 Yaşlarında o zamanlardan hatırladığım, canım halamın hastanede oluşu ve bizim onu ziyaretine gidişlerimiz. Çocuğuz tabi o zamanlar fazlaca bir bilgim yoktu. Sadece çok üzüldüğümü  ve hastaneden dönüşümüzde gözlerim dolu dolu  yukarı başımı kaldırarak Allah’ım halam acı çekmesin lütfen diye yalvararak dua edişimi hatırlıyorum. Halam ne yazık ki 33 yaşında gözlerini hayata yumdu. Arkasında 2 küçük kız çocuğu bırakarak. Öldüğü günü de çok iyi hatırlıyorum, okuldan geldiğimde evimiz kalabalık herkes ağlıyordu. ‘halan öldü’ dediler ? Az sonra da halamın küçük kızı girdi içeri ne olup bittiğini o da anlamamıştı. Ona söyleyemediler. Bana yalvardı söylemem için bende söyleyemedim. O kadar ısrar ediyordu ki en sonunda kağıda yazmayı düşündüm. Bir kağıda ‘Annen öldü ‘yazarak ona gösterdiğimde Anneciğim diye bağırarak hıçkırıklarla ağlamaya başlayınca tabii bende çok kötü oldum. Ağlayarak sarıldık birbirimize. O yaşadığım sahne hiç silinmedi hafızamdan…
Sonra öğrendiğim şeyler Halamın yaşadıkları çok üzdü beni. Halam evlendiğinde kocası onu çok dövermiş. Her şeyi bahane edip şiddet uygularmış. Halam kalp romatizmasından hastaneye yatmış fakat iyileşememişti. Öldüğü gün boşandığını öğrenmiştik. Mekanın cennet olsun halam nurlar içinde yat, gençliğine doyamadın ?
Dedem üzüntüsüyle kızının vefatından 6 ay sonra 60 yaşında vefat etti.Canım Dedem mekanın cennet olsun ?
Bir erkek şiddeti bir aileyi işte böyle perişan etti…
Böyleleri bana göre evlenmemeli diye düşünüyorum. Bu tür insanların  başka insanların hayatını zehir etmeye hakkı yok …

Seneler önce de bir komşumuzun kocası tarafından bıçaklanışı aklıma geldi. Zavallı kadını gece, çocuğu içeride uyurken 8 yerinden bıçaklamış. Kadıncağız üst komşuya kaçarak canını zor kurtarmıştı. Sabah hastanede ziyaretine gittiğimizde anne ve babası da uçakla apar topar hastaneye gelmişti. Ne kadar üzgünlerdi anlatamam. Emekli polis olan babası kızımızı alıp gideceğiz buradan diyordu…

Evliliğimin ilk yılıydı,eşimi geçirirken camdan baktığımda karşı apartmandan bir cenazenin çıktığını ve polislerin olduğunu gördüm. Daha sonra öğrendim ki Apartmanın 1.katında oturan Ayşe Öğretmen eşini öldürmüş. Alkolik olan eşi Ayşe Öğretmeni her gün dövüyor, hakaretler ediyormuş. Bir kaç defa boşanmak için 2 erkek çocuğuyla annesine gitmiş ama her defasında bir daha yapmamak için söz veren kocasına geri dönmüş. Cinayeti O günün gazeteler de yazmıştı. Daha sonra ağır tahrik unsuru olduğu için Ayşe öğretmen beraat etmişti…

Bir kadının gözleri
Bir erkeğin zulmünden dolayı yaş dökerse
Melekler attığı her adımda o erkeğe lanetler yağdırır !..
Hz Ali

Bütün dostlara selam olsun,
selam olsun sevilen en güzel kadınlara,
selam olsun,sevilen en güzel kadınları seven adamlara
selam olsun dışarıda ki kedilere,köpeklere
selam,kedileri,köpekleri üşütmeyen geceye,
gecenin soğuğuna selam olsun.
Selam olsun koruyana,kollayana
selam,kalbi merhametle yıkanmışlara…

Kadirhan Türkoğlu


Baktığımızda genelde bizim gibi Ataerkil yani erkek otoritesine dayanan  toplumlarda ‘kadını aşağılayıcı bir şekilde’ kadın eksik etek denilerek erkek hep üstün görülmüş, kadın güçsüz bir varlık olarak empoze edilmiş maalesef. Bu toplumlarda erkeklere kadınlardan daha çok saygı gösterilir. Erkek hep güç gösterisiyle kadından üstünlüğünü göstermeye çabalamış ve aslada kadının üstünlüğüne izin vermek istememiş. Bunun sonucu olarak da toplumun  kadına bakış açısı hakkettiği gibi değildir. Kadın Toplumda anne olarak, eş olarak verilen değer açısından daha fazlasını hakkediyor…

Türkiye İstatistik verilerine göre; Yaklaşık 10 kadından dördü erkek şiddetine maruz kalıyor. İstatistik bölge birimleri sınıflandırmasına göre eşlere şiddet uyulama da Güney doğu Anadolu bölgesi en yüksek olan bölge. Eğitim düzeyi arttıkça şiddet oranı azalıyor.
kaynak:w.w.w.tuik.gov.tr bakabilirsiniz.

Dünya Sağlık örgütünün 2002 yılı raporlarında belirtilen tahminlere göre tüm dünyada 3 kadından 1 i yaşamlarının bir döneminde dövülmekte, cinsel ilişkiye zorlanmakta ve diğer yollarla taciz edilmektedir.

Efendiliğiyle bilinen sanatçı Mehmet Aslantuğ ‘un çok beğendiğim sözüyle yazımı bitiriyorum…..Sevgiyle kalın ?

Benim iki büyük nimetim var. Biri Anam, biri Yârim…
31 yaşında 5 çocukla dul kalmış annemin en büyük çocuğuydum. Anneme ve eşime baktığımda anneliğin ne kadar kutsal bir mücadele olduğunu görüyorum. Eşim 2 ay boyunca, oğlumuzu dünyaya getirmek için cesaret ve metanetle hastanede yattı. Zor günler yaşadık. Bunu görüp anneliğin gücünden etkilenmemek mümkün değil.
Genç anne adayları bu gücün farkında olmalı. Çünkü yuvayı yapan da erkeğe anlam katan da kadındır…
Mehmet Aslantuğ

 

 

Yorumlar: 17

 1. Saadet Sezer dedi ki:

  Yorumun için çok teşekkür ederim arkadaşım, çok güzel yazmışsın. İnşallah kızlarımızı ve Allah iyilerle karşılaştırsın. Öncelikle ailede eğitimi doğru vermeliyiz çocuklarımıza ileride sorun yaşamamaları için. Sevgilerimle ?

 2. emine Boztuna dedi ki:

  Kiz cocuklari icin kadin olmanin degerli bir sey oldugu daha kucukken ogretilmeli ona gore buyutulmeli kendisinin degerli bir varlik oldugunu bilmeli.Erkek cocuklarimizada sadece erkek olduklari icin üstun olmadiklari her iki cinsin de birbirinden farki flmadigi hissetirilerek buyutulurlerse sorunlarimiz cozulur bence.Ben kizlarimi böyle buyuttum ve babalarindan eannelerinin ne kadar deger verdiklerini gorerek buyuduler.Cevrelerinde ve yasamlarinda ne gorurler bilemem.Dogru egitilmis insanlarla karsilassin butun kiz ve erkek cocuklarimiz.Dunya kadinlar gununumuz kutlu olsuuun?

 3. Saadet Sezer dedi ki:

  Teşekkür ederim 🙂

 4. ha şimdi anladım,tamam,google+'dan bloggera geçince böle olabiliyo maalesef..bence bu şekilde daha iyi olmuş,zaten google+ yorum kutusu biraz kafa karıştırıyodu..? kolay gelsin..?

 5. Saadet Sezer dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.Sorma ayarları biraz karıştırdım.Silindi diye çok üzüldüm.Yorumlar benim için çok değerliydi.?Allahtan silinmemiş.Onlar g+ yorumları.Ayarları değiştirirsem yine gözükür.Bu sefer bunlar gözükmez.Kalsın artık degiştirmeyeyim ayarları.Böyle daha iyi oldu sanki.En azından yorumlar onaylanmadan gözükmüyor.Hepsinin gözükmesi için bir ayar var mı?Bilemiyorum.Kendi çabamla bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum ?

 6. keşke herkes Mehmet Aslantuğ gibi olsa..emeğinize sağlık..

  önceki yazılarınıza yaptığım yorumlar gözükmüyo,silinmiş mi ne,anlamadım şimdi..kolay gelsin..

 7. Saadet Sezer dedi ki:

  Üzülmemek elde mi? Çok teşekkür ederim.Sevgiler

 8. Maalesef son zamanlarda bu tip haberler beni de üzüyor.Egitim ve farkındalık gerekiyor kesinlikle..
  Güzel bir yazı olmuş.Emeğinize sağlık

 9. Saadet Sezer dedi ki:

  üniversite mezunlarının şiddete maruz kalma oranları daha az sanıyorum fakat gizlenmese oran artabilir.Haklısın Eğitimi içsellestirmek en iyisi…sevgiler ?

 10. Eğitimi de içselleştirmek gerek.Üniversite mezunları da baya şiddete uğruyor ve şiddeti de saklıyormuş maalesef 🙁 Teşekkürler 🙂

 11. Saadet Sezer dedi ki:

  Teşekkür ederim 🙂

 12. Ellys... dedi ki:

  Cok guzel yazmissiniz ???

 13. Ellys... dedi ki:

  Cok guzel yazmissiniz??

 14. Saadet Sezer dedi ki:

  Hiç duymamıştım Ece abla üzüldüm doğrusu.Kıymetini biliyordur artık zira Kadıncağız kanser atlattı.Hayat hikayeni okumamışım gözden kaçırmışım kusura bakma.Hemen okuyacağım.Haklısın Hastalıklı ruhların tedavi olması gerekiyor öncelikle..Çok teşekkür ederim sevgiler

 15. Ece Evren dedi ki:

  Saadet, Mehmet Aslantuğ'un da bir zamanlar, bu cici hanımı üzdüğünü duymuştum, onları yakinen tanıyanlardan. Artık kıymetini bilsin, zira bir de yaş farkı var ve o kadın ona emanet.
  Yurdumuzda maalesef kadınlara şiddet çok oluyor. Artık dövmekle yetinmeyip, bıçaklayıp, öldürme aşamasına geldi olay. Benim bloğumda mümkün olduğunca özetlediğim hayat hikâyem var. Adı: Tek kişilik kalabalık. O bir ibret öyküsü. Bu işin, yani sadizmin eğitimli olmakla da alakası yok. Bu bir hastalık, nedeni ta çocukluğa dayanan, üstü örtülmüş travmaların sonucunu, günahsızların çekmesi. Güzel bir konuya değişmişsin. Emeğine sağlık Saadet'ciğim. Sevgilerimle kardeşim.

 16. Saadet Sezer dedi ki:

  Beğendiğiniz için teşekkür ederim.Şiddeti önlemek için eğitim şart kesinlikle..Her zaman her konuda eğitim gerekli aslında.

 17. Ceyhun ÇETİN dedi ki:

  Çok güzel yazmışsınız. Şiddeti önlemek için eğitim şart.

Yorumlarınız için teşekkür ederim. En kısa zamanda cevaplayacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.