İSTANBUL

Her hangi bir gün

Sadece kendin ol!

Her hangi bir gün

PAYLAŞ

Bisiklet, Fren, Çocuk, Erkek, Dağ Bisikleti, Tekerlek, Bisiklete binme

Merhaba değerli okurlar;

Geçen hafta kurstan çıktım. Hava güzeldi otobüse binmedim, sahilden yürüyerek evime gideyim diye düşündüm. Yürüyerek eve doğru giderken Kalamış’da 10 yaşlarında  bir çocuk yere yatmış, başında aynı yaşlarda arkadaşı ve 60 yaşlarında bir bey duruyordu. Biraz ileride bebek arabasıyla genç bir hanım onlara bakıyordu. Biraz yaklaşıp adama ne olduğunu sordum. Türkçe bilmiyordu cevap veremedi. Daha sonra kızı olduğunu öğrendiğim genç kadın yarım Türkçesiyle yerde yatan çocuğun bisiklet kazası geçirdiğini ve babasının  doktor olduğunu çocuğa müdahale ettiğini anlattı. Polonyalı olduğunu öğrendiğim bu baba kız ambulans çağırmış,  çocuğun başında ambulansın gelmesini bekliyorlardı. Çocuğun yüzü bembeyaz olmuş, korkudan endişeli gözlerle bakınıyordu. Çocuğa eğilip olayın nasıl olduğunu sordum. Eli şişmişti. kolu mukavva bir kutuyla sabitlenip,  sarılmıştı. Zavallı çocuk titreyen dudaklarıyla kazayı anlattı.

Orada benim de beklemem gerektiğini düşündüm. Ve ben de onlarla beklemeye başladım. Bir yandan konuşmaya başladık. Eşi Türk olan kadın  psikologmuş. Onların bu davranışı beni çok etkiledi. Baba kız gezmeye çıkmışlar ve bu olayı görünce müdahale edip, ambulans gelene kadar çocuğun başında beklemişlerdi. Ambulans geldi. Psikolog olan kadın çocuğun başına çömelerek ona sakinleşmesi ve korkmaması gerektiğini söyledi. Gülümseyerek çocuğa her şey yoluna girecek merak etme dedi. Baba ve kız mesleklerinin gereği çocuğa gereken yardımı büyük bir içtenlikle gerçekleştirmişlerdi. Ben de geçmiş olsun deyip, ilerlemeye başladım. Az sonra baba kız da bana yetişmişlerdi. Doktor olan baba heyecanlı ve sinirli bana bir şeyler anlatmaya çalışıyordu. Hareketlerinden az çok anlamaya çalıştım o sırada kızına döndüm ne oldu diye sordum. Kızı da bana, ambulansla gelenlerin Çocuğa müdahaleyi hiç iyi yapmadıklarını, boyunluk takmaları gerektiğini ve sırtını düz tutmadıklarını söyledi. Adam, çocuk ambulansa konulana kadar başlarında beklemiş, onun ambulansa nasıl alındığını izlemişti.

Açık havada, doğa, insanlar, adam, yol, seyahat, macera

Onun bu düşüncesi gerçekten çok üzdü beni. Ülkemizde sadece hayvanlara değil insanlara da değer verilmiyor..:(  Daha çook kat edecek yolumuz var..Ne yazık ki..

Sevgiyle kalın..

 

 

Yorumlar: 21

 1. www.yararliabi Faydaları Zararları Ve Daha Birçok Bilgi Gezi Fotoğrafları dedi ki:

  Sadece eğitim eksikliği değil bu insanlık karakter her şeyin eksikliği bu elinizden bir şey gelmese de destek olmak yanında olmak eğitimli olan kişilerinde mevkiye kişiye bakmadan işlerini doğru yapması lazım ama bunlar hakkında hiç ümidim yok

 2. Gezginsezer dedi ki:

  Guzel bir yazıydı emeginize sağlık hocam. Herkes bor nebze duyarlı olsa hersdy dahada güzel olacak diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

 3. Sadece insana değil hayvana, bitkiye, canlı yaşamına değer vermeyi biz ne zaman öğrenebileceğiz? Eğitim, karakter, vicdan ve insaniyet noktalarında daha on fırın ekmek yemeliyiz.

 4. Aferin Polonyalı o aileye. Dışarıdan çok soğuk gözükseler bile aslında çok yardım severler bu Polaklar. Tecrübe ile sabittir.

 5. Ü dedi ki:

  Dünyayı iyi insanlar ayakta tutuyor..

 6. Biriktirdiklerim dedi ki:

  Güzel şeyler de oluyor bunu duymak güzel… hangi sektör olursa olsun herkes işini iyi yapmalı

 7. İyi insanların hala var olduğunu bilmek ne güzel. Yaşamın dengesini iyi insanlar ayakta tutuyor.

 8. Duo Diyet dedi ki:

  Ambulanstakiler için gün içinde yaşanan birçok olaydan sadece bir tanesi, kazayı yaşayan için ise çok büyük bir hadise. Bir taraf inanılmaz hassas ve kırılgan, diğer taraf da inadına umarsız. Ortası yok mu bunun. Değer ver, saygılı ve anlayışlı ol. Zor değil aslında.

  • Saadet Sezer dedi ki:

   Aynen ortasını bulmak lazım. Sağlık çalışanları başımızın tacı. O ayrı konu,fakat herkes işini iyi yapmalı.

 9. Ebemkuşağı dedi ki:

  Bir insanlık örneği adamın yaptığı… Bizdeki aksaklıklar ortadan kalksa da bu tür durumlar yaşanmasa.

 10. Sevda Ünlü dedi ki:

  bende bir sağlık çalışanıyım..112 sisteminde o kadar da vahim durumda olmadığımızı düşünüyorum..

  • Saadet Sezer dedi ki:

   İnşallah öyle olmasını canı gönülden isterim. Aksaklıklar varsa da düzeltilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Ben sadece o günkü olayı hiç bir ekleme yapmadan aktardım.

 11. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Hala iyi insanlar var demek ki dünyada en azından. Hiç tanımadığı bir çocuğun başında bekleyen birini gerçekten tebrik etmek lazım.

  • Saadet Sezer dedi ki:

   Gerçekten öyle tebrik ediyorum ben de. Zaten bol bol teşekkür ettim onlara bu davranışlarından ötürü ?

 12. FATİH PINAR dedi ki:

  Eğitirim şart. Çok teşekkür ederim.

Yorumlarınız için teşekkür ederim. En kısa zamanda cevaplayacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.