İSTANBUL

HAKLI YADA HAKSIZ İŞTE BÜTÜN MESELE BU

Sadece kendin ol!

HAKLI YADA HAKSIZ İŞTE BÜTÜN MESELE BU

PAYLAŞ

Merhaba sevgili dostlar.Bu gün çevremde çok fazla rastladığım haklılık haksızlık durumunu irdelemek istedim.☺ Açıkçası bu aralar benim de başıma gelen bir durum.Ben ne söyleyeyim onlara şimdi 🙂 Yazayım da hep beraber okuyun bari 🙂

Ben haklıyım sen haklısın o haklı… E bakıyorum herkes haklı.Yani bir kişide demiyor ki evet sen haklısın’ Ben hata yaptım ben de kabahat desin. Böyle olunca da iş uzayıp gidiyor. Kim haksız bulunamadığı gibi araya mesafe giriyor, soğukluk giriyor.
Hayatın her evresinde başımıza gelen bu durumlar kişileri birbirinden uzaklaştıran sen ben kavgaları, ben haklıyım sen suçlusun…Suç neyse artık kimse onu kabullenmiyor.

Eşler arasında, anne kız, baba oğul yada arkadaşlar arasında çokça yaşanan sanki bir maçı kazanmak almak gibi iddialaşma durumuna kadar gelen insanı yoran, insanı geren bazen of yeter artık dedirten ben haklıyım çekişmelerini çok ciddiye aldığınızda hiç de hoş olmayan sonuçlar doğurur.

Eşinden boşanmış bir tanıdığımla geçenlerde biraz lafladık. Konu döndü dolaştı boşandığı eşinin ne kadar haksız olduğunu, o öyle olmasaydı bu duruma düşmeyeceklerini anlattı, anlattı, anlattı hiç yorulmadan bıkmadan. (Eminim eşi de bir yerlerde bir tanıdığına  kendi haklılığını anlatıyordur.) Rövanşı alamamış oyuncu gibiydi sanki, kendini haklı çıkartma telaşında hâlâ aynı duygularla olayı yaşıyordu…Şöyle bir baktım ona, ne fark eder ki dedim haklı olsan ne olacak? Hiç bir şey anlamamış bir şekilde yüzüme baktı ve sustu…

İki can ciğer arkadaş tanıyorum birbirlerine o kadar bağlılar ki kardeş olsa bu kadar olur hatta kardeş olsa bu kadar olmaz demek daha doğru olur ? Her neyse geçenlerde incir çekirdeğini doldurmayacak nedenden yani gerçekten hani duyanların yok artık bundan ötürü mü kavga edip küstüler birbirlerine diye hayret edeceği bir durum, oysa asıl neden sen haksızsın ben haklıyım  kavgası. Oturup bu işi çözemediler. Şimdi birbirleriyle kırgın, ben haklıyım edasıyla kimi yakalasalar kendi haklılıklarını anlatıyorlar. Bana sorarlarsa kendilerine göre ikisi de haklı..Aslında kimi dinlesek o haklı ?

Her birey kendi payına düşeni yaptığında, haklıyım hallerine bürünmeden acaba bende de hata var mı? deyip empati yaptığında işlerinin daha kolaylaştığını görecek.Fakat bunu iki taraf da aynı şekilde yapacak ki sorun çözülsün. Görecekler ki aslında sorun da yok…

Görülüyor ki bu hayatta her insanın kendine göre doğruları var ve size uymayacak belki ama her insanın haklı olduğu tarafları da var. Karşılıklı tartıştığımız  konularda kendi haklılığımızı  ortaya koymadan önce, karşı taraf ne diyor diye onun da haklı olabileceği bir durumunun olmasını gözardı etmeden dinlemeyi başarabilmek ne güzel olurdu değil mi? Üzerine basarak söylüyorum; iki taraf da aynı şekilde bunu yapabilmeli. Siz bu cümleyi okurken hala kendinizi haklı görüp karşı tarafı düşünüp alaycı bir şekilde  tabi ,tabi evet canım öyle yapmalı derseniz hiç bir şey elde edemezsiniz. Siz değişmezseniz sizinle diyalog kurmak gerçekten zor…
Ya da bu cümleyi okuyup kendinizi veya karşınızdakini haklı görmeden olumlu bir şekilde tabi canım öyle yapmalı derseniz sizinle diyalog kurmak kolay fakat karşınızdaki bunu düşünmüyorsa sonuç elde edemezsiniz.

Yıllardır bu sen haksızsın ben haklıyım tartışmaları, ben doğruyum sen değilsin suçlamaları kimseye bir şey kazandırmadı maalesef. Kimsenin de eline bir şey geçmedi. Arkasında kırgın bir kalp, öfke, huzursuzluk, mutsuzluk ve yalnızlık bıraktı sadece ?

Sonuç olarak; İnsanın  toplumda birey olarak tek başına yapabilecekleri sınırlıdır. İnsan olarak birileriyle diyalog halinde yaşamak, birlikte yaşamak zorundayız. Birimizin inadı veya haklı olduğunda ısrarı yada kendi doğrularını kabul ettirme ısrarı ilişkileri zedeler ve geri dönülemez vahim sonuçlar doğurur.

Bu yazımı okuyan bütün dostlarım  artık kendimize çeki düzen vermenin zamanı geldi de geçiyor bile ama unutmayın bir şeylerin yoluna girmesi için sadece kendinizin değil karşı tarafın da sizin gibi düşünmesi gerekir. Bu imkansız mı? İmkansız olmadığını düşünüyorum. Zaten imkansızsa boş verin o kişiyi kendi haline bırakın haklılığıyla  yaşasın gitsin, kendi dünyasıyla baş başa kalsın. ?

Sevgiyle kalın ☺

Yorum yapılmamış

Yorumlarınız için teşekkür ederim. En kısa zamanda cevaplayacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.