İSTANBUL

Gökçeada’dan güzel kareler

Sadece kendin ol!

Gökçeada’dan güzel kareler

PAYLAŞ

 

Uzun bir aradan sonra güzel bir temmuz sabahından merhaba sevgili dostlar.  Bu hafta çok sevdiğim Gökçeada’ya kısa bir ziyaret gerçekleştirdik. Temmuz 2018 Gökçeada ziyaretini sizlerle paylaşarak ileri ki yıllarda bu paylaşıma baktığımızda neler değişmiş görmeyi umut ediyorum. Hepinize sevgiler 🙂

Şimdilik bir kaç yerin fotoğrafını sizlerle paylaşıyorum. Daha görülecek çok yer var..

1964 senesinden önce 1200 nüfusu olan  Tepe köyde tanışma fırsatı bulduğumuz Aleko ve kardeşi Ancelika’nın yaşadığı  Tepe köy. Adından da anlaşılacağı gibi tepede kurulmuş temiz mis gibi havası ve taş evleriyle görülmeye değer harika bir köy.

Tepe köy meydanı

Ancelika’nın işlettiği Restoranda Oğlak eti ve mezeler doyurucu ve dolu dolu servis ediliyor. Çok lezzetli ve mükemmel bir sunumları var. Özellikle oğlak eti çeşitli baharatlarla marine edilerek pişirildiği için, küçük baş hayvan eti kokuyor diye yemeyenler kokuyu fark edemeyecek lezzete odaklanacaklar.:) Fiyatları da çok abartılı değil. Gökçeada’ya uğradığınızda gitmeyi tavsiye edeceğim yerlerden birisi.

Oğlak etini çok severek yediğim iki yer. Soykan çiftliği ve Ancelika’nın yeri.

Tepe Köy meydanı( Taş binanın 2. katı Ancelika’nın yeri)

 

Ancelika’nın Restoranından köye bakış( Tepe Köy)

 

Ancelika’nın Tavernasından meydanın görünümü(Tepe Köy)

Ancelika Taverna

 

Bademli köy’de İmbros hotel.  Müthiş manzarasıyla Türkiye’de güneşin battığı en son yer. Saat  8 gibi orada olursanız  Güneşin batışını seyredebilirsiniz.

İmbros hotel’e ( Organik hotel) giden sokak

 

İmbros hotel bahçesi

 

İmbros hotel manzarası

Kentsel sit alanı ilan edilmiş bir tepe üzerine kurulmuş Kale köy. Tek sabun atölyesi burada bulunuyor. İçeri girdiğinizde mis kokulu organik sabunlarına bayılacaksınız. Ayrıca çamaşırlar için bordan organik deterjan üretmişler. Satın almak isterseniz buradan iletişim kurabilirsiniz.

 

Sabun atölyesi satış yeri

 

Bizim yanımıza oturarak sevgisini gösteren köpek Doli. Kale köy sabun atölyesi

Sabun atölyesi bahçesi Kale köy

 

Kaleköy taş evleri

 

Kale köy sokakları

 

Kale köy

 

Kale köy taş ev

Kaleköy İmbros hotelden görünen taş ev

 

Kale köy büyük çınar

Herkesin mutlaka bir doğrusu var. İnançlarda da böyle. Herkesin bir inancı var. Gökçeada’da Müslümanlık ve hıristiyanlık bir arada, kimse kimseyi inancı için sorgulamıyor yargılamıyor. Cami ve kilise yan yana.

Cennet ada Gökçeada burada

Merkez Cami ve Kilise

 

 

Kale köyden görünüm. Arkada sema direk adası

 

Kale köy limandan Semadirek adası

 

 

Kaleköy

 

Dönüş yolu. Gemiden ekmek parçasını kapmış mutlu Martı 🙂

Trakya müthişsin Trakya 🙂 Yollarda alabildiğine uzanan Ayçiçek tarlaları. Ayçiçekler arasında fotoğraf çekinmeyi hep istemişimdir. Akşama doğru gün batımına denk geldik. O yüzden alelacele bir tarlanın yanında durarak anca bu fotoğrafları çekebildik.

Gökceada

Keşan Ayçiçek tarlası

 

 

 

Yorumlar: 3

 1. […] Adaya birkaç günlüğüne gelip de hadi bugünde kalalım deyip, süreyi uzatan çok kişi var burada. Açıkçası İstanbul’un trafiği, stresinden sonra çok iyi geldi bize. Şehrin bitmez trafiğinden, o insanı yoran keşmekeş hayatından yorulduysanız, öyle iyi geliyor ki insana inanılmaz. Zamanımız dolu dolu geçiyor.☺ Diğer Gökçeada yazısı: Gökçeada tık tık  […]

 2. Kübra dedi ki:

  Canım Gökçeada ❤ Ne iyi edip gitmişsiniiz ? Bende ailemle birlikte 7 senedir gidiyorum gerçekten cennet gibi bir yer, o kadar huzurlu bir doğası var ki 🙂 Fotoğraflara baktıkça hem ayrıca kalpler uçuştu benden hem de çok özlediğimi fark ettim elinize sağlık vallahi 🙂 ❤
  Maalesef ben her gelişimde değişiklikleri görünce biraz üzülüyorum, umarım siz seneye gelişinizde fazla bir değişime uğramamış olur 🙂

  • Saadet Sezer dedi ki:

   Çok teşekkür ederim. Biz de 4 senedir gidiyoruz.Umarım sizinle orada karşılaşırız. Ağustosta yine oradayız.? Gökçeada’nın doğal halinin çok fazla değişmemesini ümit ediyorum. İnşallah bozulmaz. Sevgiler ?

Yorumlarınız için teşekkür ederim. En kısa zamanda cevaplayacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.