İSTANBUL

Fanatik Olma-k

Sadece kendin ol!

Fanatik Olma-k

PAYLAŞ
Merhaba okumayı seven değerli dostlar. Bugün  İstanbul’da hava kapalı ve yağışlı. Taslak olarak bir köşede bekleyen yazılarımdan birini daha tamamlamak üzere bilgisayarımın başındayım..
Korona virüsünün konuşulduğu acaba bana ne zaman bulaşacak diye endişeyle beklediğimiz şu günlerde maalesef insanlar ayrışım içerisine girmiş. Bazılarımız  kendi düşüncesinin doğruluğunda ısrarcı davranarak kavga boyutuna varan seviyesiz tartışmalar içerisine girebiliyor. Fanatik derecesinde olan bu insanlar ortalığı toz dumana çevirmiş. Gruplar ve sosyal medyada kavga boyutuna gelmiş tartışmaları görebiliyoruz..
Farklı düşünceler, farklı inançlar, farklı bakış açısı tabi ki olacaktır. . Önemli olan insanların bunları kabul etmesi ve  karşısındakinin düşüncesine, inancına saygı göstermesidir. Bunu kendi iyiliğimiz ve toplum düzeni için yapmamız gerekir.  Toplum  olarak bu saygıyı ve sabrı gösteremiyoruz ne yazık ki..
Bir şeye inandığımız zaman ona fanatik derecede bağlanmak diğer düşünceye gözlerimizi kulaklarımızı kapatmak demektir. Fanatik olmak hali insanın yaşayabileceği en kötü haldir. Hastalıktır bana göre. Benim dediğim doğrudur demeden önce senin dediğin doğru olabilir dediğimizde iş daha kolaylaşacak karşımızdakinin doğru söyleyebileciğini de kabullenmiş olacağız. Böylece  olaylara daha objektif bakabileceğiz. Niye bu kadar sürtüşmeye gireriz ki? Bazen doğru dediğimiz yanlış çıkabilir. Bu ihtimal de var sonuçta..
Çevremde gördüğüm kadarıyla, hayır benim dediğim doğru diyen bir çok kişinin  yanıldığını görmem ve benim de bir çok şeyde yanılmam  doğruların yanlış yanlışların doğru çıkabileceğini gösterdi bana. Zamanla bunu aştım. Artık daha objektif bakarak düşünmeye başladım. Benim gibi  objektif olan insanlarla daha iyi iletişim kurabiliyorum. Daha seviyeli konuşma yapabiliyorum. Fanatik bir şekilde hararetli insanlarla tartışmaya girmiyorum. Çünkü bu tür insanlar kavgayı seven, aşırı hırslı, senin sözlerine asla değer vermeyen, kulaktan duyma bilgilerle kendi düşüncelerini hep doğru olduğunu kabul etmiş insanlardır.
Milli duygularımız, dini inançlarımız hepimizin hemen hemen aynı. Hepimizin ortak milli değerlerimiz var. Bunlara gelecek zararlara hepimiz karşı çıkarız. Bu uğurda canımızı veririz. Fakat bunda da fanatik olmak bize fayda değil zarar verir. Öyle ağzımızda lafla, tartışmayla vatan sevdalısı ya da dindar olunmuyor..Kimse kimseye de ben şuyum buyum diyede göstermek, taraf çekmek zorunda değil. Takım tutar gibi taraf tutmak, insanları kırmak hiç iyi olmadığı gibi karşınızdakinin doğru sözlerini de gözden kaçırmış olursunuz. O halde kendi dediğim doğru demeden önce acaba karşımızdakinin dediği doğru olabilir mi? Demeliyiz. Böyle dediğiniz taktirde   her şeyin daha kolay çözüldüğünü göreceksiniz..Siz onun dediğine değer verecek ve karşılığında o da sizinkine değer verecek. Böylece farklı düşünceleri objektif olarak görebileceksiniz.. Fanatik halimizden çıkarsak hepimiz bunu başarabiliriz..
Şimdi sadece düşünmemiz gereken hepimizin ortak sıkıntısı olan korona virüsünü atlatabilmek ve  güzel günlere kavuşabilmek.. Umarım her şey gönlünüzce olur..

 

Yorum yapılmamış

Yorumlarınız için teşekkür ederim. En kısa zamanda cevaplayacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.