İSTANBUL

Eskişehir güzel şehir

Sadece kendin ol!

Eskişehir güzel şehir

PAYLAŞ

Bunaltıcı nemli bir  Ağustos sabahı, İstanbul’dan merhaba değerli okuyucularım

Havalar aşırı garip bir şekilde sıcak. Bir bakıyorsun güneş tepede, bunaltıcı nefes alamıyorsun. Bir bakıyorsun aşırı yağış ve dolu şeklinde her yeri sel götürüyor . İklim değişikliği son yıllarda kendini fazlasıyla gösteriyor. Gençliğimizde yaşamadığımız hava olaylarını görür olduk ne yazık ki. Seneler sonra bu yazımı okuduğumuzda iklim ne halde olacak kim bilir.

Geçen hafta Kızımı ve annemi ziyaret için Eskişehir’e gittim.  Hafta güzel ve yoğun  geçti. Yağışlı bir haftaydı ama olsun sevdiklerinle olunca hiç bir şey fark etmiyor. Malum hava yağışlı olunca fazla gezemedim. Bir kaç yerden fotoğraf çekebildim. Neyse bir daha ki gidişimde diğer yerlerden fotoğrafların devamını sizinle paylaşacağım.

Fotoğraflarla ilgili bilgilere ilave ekleme yapacak olan okurlarım olursa çok sevinirim. Eskişehir kitap fuarını da ziyaret etme fırsatı buldum. Okumak isteyenler için yazım burada

Özellikle şunu belirmeliyim ki Eskişehir Kışın soğuk ama yazın kalınacak, akşamları serin yayla havası olan güzel şehirlerden birisi. İstanbul sıcaktan bunalırken, biz Küfül küfül esen rüzgarıyla nefes aldık doğrusu.

Döneceğim gün, İstanbul’dan bir arkadaşımla beraber Şehrin ortasında bulunan kanlıkavak ismindeki mesire yerine gittik. Ağaçların altında bir kaç çay bahçesinin bulunduğu serin bir yer. Şehrin içinde kolaylıkla ulaşabilir yürüyüş yapabileceğiniz, bisiklet sürebileceğiniz harika bir mesire alanı.

Rivayete göre birbirini seven ve kavuşamayan 2 genç orada bulunan kavak ağacına kendilerini asarak intihar etmiş. Bu nedenle bu isim verilmiş. Ayrıca yöre halkının küçük çocuklarını porsuk çayından uzak tutmak için de çaydan canavar çıkıyor efsanesi uydurulmuş ve günümüze kadar gelmiş.

 

Kanlıkavak parkı

 

Kanlı kavak parkı

 

 

 

Şehrin ortasından geçen porsuk çayı

 

 

Barlar sokağı

 

Adalar

 

Odunpazarı belediyesi sanat köprüsü çıkış kapısı

 

 

Odunpazarı Hamamyolu sanat köprüsü

 

1. uluslararası ahşap heykel festivali festivali ‘Ağaç güzeldir ‘ 17-25 mart 2015 tarihinde sergilenen eserlerden biri

 

 

 

 

Adalar

 

 

 

 

Odunpazarı

 

 

Tren garına  giderken

Güzel geçen bir haftanın sonunda en kolay ulaşım diye tabir ettiğim tren biletimi akşam 19.31 almıştım. Yolculuk Bilecik’ e kadar gayet iyi geçti. Hava kararmış yağmur ve fırtına başlamıştı. Bilecik ve Adapazarı’nın yüksek dağlarından geçerken telefonuma  bir mesaj geldi. tam açıp okuyacaktım ki yan tarafımda oturan bir yolcu size de mesaj geldi mi diye sorunca daha da meraklandım. Açıkçası hava hiç iç açıcı değildi. Hayırlısıyla bir eve varsam diye düşünerek mesajı okudum. Mesaj demir yollarından gönderilmiş ‘ Sayın yolcular İzmit-İstanbul arası aşırı yağış yüzünden kapalı olduğu için sizleri İzmit’ten otobüslere aktarma yaparak İstanbul’a göndereceğiz. Lütfen valizleriniz ile kapıda hazır olun diye yazıyordu. Mesajı okuyan bütün yolcular endişe içinde nasıl olacak, çok mu kötü hava? diye birbirimizle konuşmaya başladık.

Tren İzmit’e geldiğinde, ‘Hava yollarda daha kötüydü burada bir şey yok’ diye düşündük. 5 dakikalık bir bekleyişten sonra hepimizi ellerimizde valizlerle adeta otobüs kaparcasına, koşturarak bindirdiler otobüslere. Hiç bir düzen ve nizam yoktu. Rezalet ve kabus gibi bir geceydi. Çocukları küçük olanlar çok daha zor anlar yaşadılar.

Saat 10 gibi pendik istasyonunda olmamız gerekirken otobüsle saat 12 de pendik istasyonundaydık. Herkes yorgun, uykusuz bir şekildeydi. Karşılamaya gelen eşimizi, akrabamızı görünce biraz rahatladık.

Neyse şükür geç de olsa evlerimize gelmiştik..

Yorgun ve stresli  bir Eskişehir yolculuğum  böylece sonlandı. Bir daha ki yolculuğumun daha güzel geçmesi umuduyla görüşmek üzere.

 

Sevgiyle kalın..

 

Yorumlar: 9

 1. […] İstanbul Eskişehir arası sık sık gidip geliyorum. Eskişehir’i seviyorum. Kızımın burada oturması da burayı sevmemde büyük etken. Merak edenler için Eskişehir ile ilgili yazım ve çektiğim fotoğraflar burada […]

 2. GundemBizim dedi ki:

  Bir öğrenci için en ideal şehirlerden biri bence. Bu güzel içerik için teşekkürler…

 3. Derya dedi ki:

  Eskisehire cok gitmek istiyorum. Insallah kismet olur ?

 4. müjde dedi ki:

  Eskişehir ne kadar güzelmiş, ben de görmek çok istiyorum, havası Ankara ile sanıyorum benzer o yüzden İstanbul’u anlattığın aşırı nemli sıcak havası yüzünden hiç sevmiyorum tamam çok güzel ama içinde yaşamak istemem:))))sonrası çok kötü olmuş resmen yolcuları perişan etmişler geçmiş olsun.
  Sevgiler ♥♥

  • Saadet Sezer dedi ki:

   İstanbul’u çok seviyorum ama artık yaşamak istemiyorum. Son yıllarda yaşanılmaz bir şehir durumuna geldi. Eskişehir’i gençliğimden beri çok severim. Yaşanılacak bir şehir. Çok
   teşekkür ederim. Sormayın kötü bir yolculuktu. Neyse geçti bitti umarım bir daha bu şekilde insanları mağdur etmezler. Sevgiler ? ?

  • Ertuğrul dedi ki:

   sıcak havalar nemle bileşince böyle fırın gibi oluyor maalsef..resimler,fotograflar harika olmuş,emeğinize sağlık..

  • Saadet Sezer dedi ki:

   Çok teşekkür ederim. Evet maalesef nem mahvediyor insanı. ?

Yorumlarınız için teşekkür ederim. En kısa zamanda cevaplayacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.