İSTANBUL

DR. Gökhan Özçınar ile söyleşi

Sadece kendin ol!

DR. Gökhan Özçınar ile söyleşi

PAYLAŞ

Televizyonların sevilen yüzü, mesleğinde başarılı, sayısız hastayı sağlığına kavuşturan; beyin, sinir omurilik cerrahi uzmanı  Operatör Doktor Gökhan Özçınar hakkında merak ettiklerinizi kendisine sorduk. Bütün samimiyetiyle cevap verdi. Güler yüzü ve samimi tavırlarıyla dikkat çeken Özçınar Türkiye’nin en başarılı doktorlarından biri..

Başarılı bir doktorsunuz. Hastalarınız sizi çok sevdiği gibi sizi muhtelif yayın organlarından izleyen seyirci de çok seviyor. Bunu neye borçlusunuz?

Sanırım tamamen doğal olmama ve bir olayla ilgili yaptığım analizi en yalın biçimde değerlendirip ifade edebilmemden kaynaklanıyor.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

27.05.1963 Merzifon doğumluyum. Babamın memuriyeti dolayısıyla Anadolu’yu gezerek büyüdüm ve okudum. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesini 5. bitirip, direk Beyin cerrahisi ihtisasıma başladım. 1992’den bu yana Beyin cerrahisi uzmanıyım. 1997’den itibaren sadece Bel ve Boyun hastalıklarıyla ilgilenmeye başladım. 12 Yıllık üniversite ve devlet kadrolu çalışmam sonrası 20 yıldır serbest hekim olarak çalışmaktayım. Evliyim 3 çocuğum var.

Televizyon kanallarına katılmak işinizi engellemiyor mu? Sonuçta bir mesleğiniz  ve şifa bekleyen birçok hastanız var.

Mesleğim dışında TV’de program yapmak(Son yıllarda sadece konuk olmak ) hobim oldu. Tabi ki ciddi bir vakit ve enerji gerektiriyor. Bu vakit ve enerjiyi kendimden çalarak yaratıyorum. Dolayısıyla günlük iş hayatımda verimliliğimi düşürmüyorum.

 

Doktorluk Mesleğini çok severek yaptığı her halinden belli oluyor.  İnsanlara faydalı olmanın verdiği hazzı keyifle anlatıyor..

Doktorluk mesleği kutsal bir meslek . Hastaları tedavi etmek sizde ne gibi duygular yaratıyor?

Tanrı’nın dünyadaki şifa veren eli olarak insanlara hizmet etmenin verdiği haz kelimelerle tarif edilemez. Şükrediyorum.

Mesleğinizle ilgili başınızdan geçen ilginç bir anınız mutlaka vardır. Anlatabilir misiniz?

Çok var tabi ama anlatılmaz yaşanır.

Doktor olmayı kendiniz mi istediniz yoksa ailenizin isteğiyle mi bu mesleği seçtiniz? Doktor olmasaydınız ne olmak isterdiniz ?

Ben hep pilot olmayı düşlemiştim. Rahmetli babamın arzusu ve ülkemizde üniversite sınavının belirlediği kader ile tıbbiyeli oldum. İyi ki de olmuşum.

Ekranlarda da bilgilerini keyifle izleyiciyle paylaşıyor..

 

Ekranlarda sizi değişik TV programlarında gördük. Hangi programda yada hangi sunucuda zorlandınız. Hangi programlardan keyif aldınız?

Bir futbolcunun her hafta ayrı bir maça çıkması gibi her bir programdan ayrı bir keyif aldım. Sunucu kaynaklı zorlanmalarda da akışı kendi üslubuma kaydırıp, ben hissetsem bile en azından izleyiciye hissettirmeden programı sürdürdüğüm çok olmuştur.

İlk ekranlara çıktığınızdan beri sizi takipteyim. Ekran karşısında özellikle ilk çıktığımızda ve canlı yayınlarda genellikle heyecan yaşanır. Sizde bunu hiç göremedim. Acaba bu rahatlığınız bilgilerinize güveninizden mi kaynaklanıyor. İzlerken ben bunu sezdim. Buna katılıyor musunuz?

Bilgi bir okyanus benim bilgim bu okyanusta bir kaç damla. Sadece kendime güvenirim ayrıca en sevdiğim özeliklerimden birisi bilmediğim bir konuda atarak yanlış yapmaktansa bilmiyorum diyebilme erdemini göstermemdir.

Sizi hep güler yüzlü gördük acaba normal zamanlarda  da hep böyle misiniz?

(Gülerek) Eşime sorun. Ama bana sorarsanız hayata pozitif bakmayı seven, büyük hüzünlerden küçük üzüntüler yaratan, küçük mutluluklardan bile büyük keyif alan birisiyim. Her konuda ‘Rabbim benim için bunu böyle taktir etti, vardır bunda da bir hayır’ felsefesine sığındığım için gözlerimin içi bile hep güler

Doktorların sık ameliyat yapma istekleri ile ilgili kafalardaki soru işaretini ortadan kaldıran bir cevap aldık.

Bazı doktorlar gerekli yada gereksiz ameliyat yapıyorlar. Sizi kolay kolay ameliyat yapmayan gerektiğinde mutlaka ameliyata alan doktor olarak biliyoruz. Gerekmedikçe hastalarınıza ameliyat yapmıyorsunuz. Halk arasında doktorlar ameliyat yapa yapa tecrübe kazanırlar. O yüzden gerekli gereksiz ameliyat yaparlar diye söylenir. Daha kötü bir düşünce ise Doktorların para için ameliyat yaptığıdır. Bize göre ameliyat yapmayan doktor daha tercih edilir. Bu konuda siz ne düşünüyor sunuz?

Hiç bir meslektaşımın bu olumsuzlukla davrandığını kabul etmem. İnanamam. Tıpta ilk öğretilen Hipokrat’ın sözü; Primum non sere: Önce zarar verme’dir  Allah korkusu ve yüksek vicdan, Allah’ın yarattığı hiç bir cana yanlış davrandırtmaz. Ben de inşallah huzura gittiğimde “Hiç bir kuluna yanlış yapmadım ya Rabbi ” demeyi düstur edindim. Yaklaşımını bu felsefe üzerine kurarsan hayatın her alanında buna göre davranıyorsun. Allah’ta gönlüne göre veriyor zaten..

 

Güzel bir söyleşiydi. Daha çok insanın hayatlarına dokunarak mutlu olmalarına vesile olmanızı içtenlikle  diliyorum.

 

Bu söyleşi için teşekkür ederim. Umarım sayenizde başka insanların da kendi hayatlarında kullanabileceği mutluluk ve huzur şifrelerini verebilmişimdir.

Ben teşekkür ederim. Hoşcakalın…

 

 

Saadet Sezer

www.mutluyazar.com

 

Yorumlar: 9

 1. Dert Anası dedi ki:

  Çok keyifli bir sohbet olmuş Saadet Hanım. Doktorun ameliyata girerken çektiği selfie süper 🙂 Çok teşekkürler.

 2. Erhan dedi ki:

  Çok güzel bir söyleşi olmuş. İnsanlara faydalı olmak ve en yalın haliyle anlatabilmek çok değerli teşekkürler

 3. simge dedi ki:

  cok kutsal bir meslek. Allah başımızından eksik etmesin insallah. Kendi blogumada beklerim..

  kafamsermest.blogspot.com

 4. Bipudra dedi ki:

  Harika bir söyleşi olmuş. Dr. Gökhan Özçınarı ekranlardan takip ediyorum

 5. Duo Diyet dedi ki:

  Ben de Zahide Yetiş’in programında görmüştüm…Keyifli bir söyleşi olmuş. Teşekkürler.

 6. Tay tüyü dedi ki:

  Güzel bir söyleşi olmuş. Söyleşilerinizin devam yazıları gelmesi dileğiyle…

Yorumlarınız için teşekkür ederim. En kısa zamanda cevaplayacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.