Her hangi bir gün

PAYLAŞ

Bisiklet, Fren, Çocuk, Erkek, Dağ Bisikleti, Tekerlek, Bisiklete binme

Merhaba değerli okurlar;

Geçen hafta kurstan çıktım. Hava güzeldi otobüse binmedim, sahilden yürüyerek evime gideyim diye düşündüm. Yürüyerek eve doğru giderken Kalamış’da 10 yaşlarında  bir çocuk yere yatmış, başında aynı yaşlarda arkadaşı ve 60 yaşlarında bir bey duruyordu. Biraz ileride bebek arabasıyla genç bir hanım onlara bakıyordu. Biraz yaklaşıp adama ne olduğunu sordum. Türkçe bilmiyordu cevap veremedi. Daha sonra kızı olduğunu öğrendiğim genç kadın yarım Türkçesiyle yerde yatan çocuğun bisiklet kazası geçirdiğini ve babasının  doktor olduğunu çocuğa müdahale ettiğini anlattı. Polonyalı olduğunu öğrendiğim bu baba kız ambulans çağırmış,  çocuğun başında ambulansın gelmesini bekliyorlardı. Çocuğun yüzü bembeyaz olmuş, korkudan endişeli gözlerle bakınıyordu. Çocuğa eğilip olayın nasıl olduğunu sordum. Eli şişmişti. kolu mukavva bir kutuyla sabitlenip,  sarılmıştı. Zavallı çocuk titreyen dudaklarıyla kazayı anlattı.

Orada benim de beklemem gerektiğini düşündüm. Ve ben de onlarla beklemeye başladım. Bir yandan konuşmaya başladık. Eşi Türk olan kadın  psikologmuş. Onların bu davranışı beni çok etkiledi. Baba kız gezmeye çıkmışlar ve bu olayı görünce müdahale edip, ambulans gelene kadar çocuğun başında beklemişlerdi. Ambulans geldi. Psikolog olan kadın çocuğun başına çömelerek ona sakinleşmesi ve korkmaması gerektiğini söyledi. Gülümseyerek çocuğa her şey yoluna girecek merak etme dedi. Baba ve kız mesleklerinin gereği çocuğa gereken yardımı büyük bir içtenlikle gerçekleştirmişlerdi. Ben de geçmiş olsun deyip, ilerlemeye başladım. Az sonra baba kız da bana yetişmişlerdi. Doktor olan baba heyecanlı ve sinirli bana bir şeyler anlatmaya çalışıyordu. Hareketlerinden az çok anlamaya çalıştım o sırada kızına döndüm ne oldu diye sordum. Kızı da bana, ambulansla gelenlerin Çocuğa müdahaleyi hiç iyi yapmadıklarını, boyunluk takmaları gerektiğini ve sırtını düz tutmadıklarını söyledi. Adam, çocuk ambulansa konulana kadar başlarında beklemiş, onun ambulansa nasıl alındığını izlemişti.

Açık havada, doğa, insanlar, adam, yol, seyahat, macera

Onun bu düşüncesi gerçekten çok üzdü beni. Ülkemizde sadece hayvanlara değil insanlara da değer verilmiyor..:(  Daha çook kat edecek yolumuz var..Ne yazık ki..

Sevgiyle kalın..

 

Her hangi bir gün” için 21 yorum

  1. www.yararliabi Faydaları Zararları Ve Daha Birçok Bilgi Gezi Fotoğrafları dedi ki:

    Sadece eğitim eksikliği değil bu insanlık karakter her şeyin eksikliği bu elinizden bir şey gelmese de destek olmak yanında olmak eğitimli olan kişilerinde mevkiye kişiye bakmadan işlerini doğru yapması lazım ama bunlar hakkında hiç ümidim yok

  2. Guzel bir yazıydı emeginize sağlık hocam. Herkes bor nebze duyarlı olsa hersdy dahada güzel olacak diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

  3. Aferin Polonyalı o aileye. Dışarıdan çok soğuk gözükseler bile aslında çok yardım severler bu Polaklar. Tecrübe ile sabittir.

  4. Aynen ortasını bulmak lazım. Sağlık çalışanları başımızın tacı. O ayrı konu,fakat herkes işini iyi yapmalı.

  5. Ambulanstakiler için gün içinde yaşanan birçok olaydan sadece bir tanesi, kazayı yaşayan için ise çok büyük bir hadise. Bir taraf inanılmaz hassas ve kırılgan, diğer taraf da inadına umarsız. Ortası yok mu bunun. Değer ver, saygılı ve anlayışlı ol. Zor değil aslında.

  6. Bir insanlık örneği adamın yaptığı… Bizdeki aksaklıklar ortadan kalksa da bu tür durumlar yaşanmasa.

  7. İnşallah öyle olmasını canı gönülden isterim. Aksaklıklar varsa da düzeltilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Ben sadece o günkü olayı hiç bir ekleme yapmadan aktardım.

  8. Hala iyi insanlar var demek ki dünyada en azından. Hiç tanımadığı bir çocuğun başında bekleyen birini gerçekten tebrik etmek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.