İSTANBUL

B vitaminleri hangileridir ?

Sadece kendin ol!

B vitaminleri hangileridir ?

PAYLAŞ

B vitaminleri yaşam fonksiyonları için gereklidir. Fakat birincil görevleri uyanık kalmanıza yardım eden karbonhidrat, yağ ve proteinlerdeki enerjinin serbest bırakılmasına yardımcı olmaktır. Bu gruba giren 8 adet suda çözünebilen vitamin vardır.
B vitamin kaynakları:
Bitkisel kaynaklar : Ekmek, kahvaltılık tahıllar, yapraklı yeşil sebzeler
Hayvansal kaynaklar: Karaciğer, süt ve süt mamulleri, yumurta
Günlük ihtiyaç: Avrupa’daki hemen bütün nüfus grupları için normal beslenme yoluyla alınan folik asit miktarı, RDA ları karşılayacak yeterlilikte değildir; aynı şekilde yaşlıların çoğu için yeterli B12 ve B6 vitamini alımı kritik düzeylerde kabul edilmektedir. Bizim Ülkemizde de çok fazla B12 eksikliği görülmektedir..
B vitaminlerinin islevleri:
-Tiamin (B1 vitamini): Normal enerji verme metabolizmasına katkıda bulunur. Mesela enerji için karbonhidratların glikoza dönüşmesine yardım eder. Ayrıca sinir sisteminin ve kalbin düzgün çalışmasını destekler.

-Riboflavin(B2 vitamini): Hücrelerin oksitlenme stresine karşı korunmasına yardım ederek normal görme işlevinin ve cildin korunmasını destekler. Yorgunluk ve bitkinliğin azalmasını sağlar ve sinir sisteminin normal işleyişine yardım eder. Ayrıca düzenli enerji verme metabolizması desteklenir.

-Niasin(B3 vitamini): Yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına ve sinir sisteminin normal işleyişine yardım eder. Düzenli enerji verme metabolizmasını ve normal mukoza zarı ve cilt korunmasını destekler.

-Pantotenik asit(B5 vitamini): Steroid hormonları D vitamini ve bazı nörotransmitterlerin (sinirsel ileticiler) normal sentezine ve metabolizmasına katkı yapar. Ayrıca zihinsel performansın normal işleyişini destekler.

 

-Piridoksin(B6 vitamini): Normal alyuvar hücresi oluşumuna ve homosisten, protein ve glikojen metabolizmasına katkıda bulunur. Sinir sisteminin normal işleyişini de destekler.

-Folik asit(Folate/ B9 vitamini): Bir çok işleve katkı yapar. Hamilelikte annelik dokusu büyümesi, normal kan oluşumu ve homosisten metabolizması vardır. Hücre bölünmesi sürecinde rol oynar.

-Siyonokobalamin(B12 vitamini): Normal kan hücresi oluşumunu, sinir sisteminin işleyişini ve homosisten metabolizmasını destekler.

-Biotin( H vitamini): Normal makro beslenme metabolizmasına, normal saç ve cilt korunmasına katkıda bulunur.

Biliyor muydunuz ?

B vitaminleri kırılgandır ve yüksek sıcaklıklarda kaldıklarında, uzun süreli depolama ve gıda hazırlama( Yıkama, uzun pişirme ve sıvısına geçme) sürecinde tahrip olabilir. Bazı gıdaların endüstriyel prosesi( Mesela pirinç ve buğday lapası gibi kahvaltılık tahılların rafine edilmesi) B vitamini içeriğini önemli ölçüde azaltabilir. Diğer vitaminler ile ilgili bilgiler için tık tık 

Not: Bu kaynakta bulunan bilgiler bilimsel kaynaklardan elde edilmiş verilerdir. Bu bilgilerin tıbbi bir geçerliliği yoktur. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması yada mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez.

Alınması gereken günlük değerler ?

Okumak isterseniz sağlıklı yaşam ile ilgili yazım burada 

 

 

Kaynak: Amway/ Nutriway

 

 

Yorumlar: 10

 1. sağlıklı iken sağlımızın kıymetini bilmeliyiz. emeğinize sağlık 🙂

 2. yasin dedi ki:

  faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler saadet hanım (ariveyasam.com sitesinin yeni adresi arıvehayat.blogspot.com takibe alırsanız sevinirim ?

 3. fatih pınar dedi ki:

  ÇOk faydalı bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

 4. ELİF TOBUR dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş, emeğinize sağlık. Ama benim B vitamini tüketmem yasak ? o kadar çok eksikliğini hissediyorum ki kötü bir durum ?

 5. bol vitaminli bir kitap..? tanıtım için elinize sağlık..✔?

 6. yusuf dedi ki:

  B vitamini ile ilgili çok faydalı bilgi olmuş

Yorumlarınız için teşekkür ederim. En kısa zamanda cevaplayacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.