Mevsimsel beslen, sağlığını koru

Mevsimsel beslen, sağlığını koru

06/01/2019 12 Yazar: Saadet Sezer
Kendi yaptığım sabunlar meyveler

Kendi yaptığım, sabundan meyveler

Mevsimsel beslen, sağlığını ve doğayı koru.

Bugün akşama ne yapsam diye düşünürken, önce  dolaba baktım ne pişirebilirim diye. Bazen insan tıkır tıkır akşama bir sürü yemek çıkarabiliyor, bazen de bugün ne pişirsem diye kalıyorsun, aklına bir şey gelmiyor. Dün balık yapmıştım. Nasıl da tazeydi artık balığın taze olup olmadığını yada çok taze olduğunu o güzel kokusundan anlayabiliyorum. İnsanın çiğ çiğ yiyesi geliyor. Gerçekten 😃

Bugün de o anlardan biri. Ne yapacağımı bilmiyorum. Neyseki zeytinyağlı pırasam vardı. Bayılırım zeytinyağlı pırasaya. Şöyle bol limonlu. Yanına ne yapsam tavuk sulu şehriye çorbası , köfte, bulgur pilavı, salata.

Ben mevsiminde ne varsa onu tüketmeyi daha çok yeğliyorum. Uzmanlar bas bas bağırıyor mevsiminde tüketin diye, boşa değil herhalde diye düşünüyorum. Örneğin domates, salatalık kışın hiç almam. Mart gibi çok özlemeye başlarsam arada bir  alırım.

Eskiden çocukluğumuzda yerli malı haftası yapardık. Ne güzeldi. O mevsim ne varsa getirir yerdik.

Ocak ayında, kış mevsiminde olmamız sebebiyle bu mevsim hangileri yetişiyor bir göz atalım.

Bakalım Ocak ayında tüketmemiz gerekenler besinler neler :

Portakal, mandalina, havuç, limon, kereviz, lahana, pazı, karnabahar, bal kabağı, ıspanak, brokoli, muz, kestane, nar, şalgam, kıvırcık, yeşil soğan, maydanoz, greyfurt, pırasa, Brüksel lahanası, turp.

Peki Ocak ayında hangi balıkları tüketelim ? Bir bakalım:

Hamsi, lüfer,Uskumru, palamut, istavrit, çinekop, tekir, kefal, kırlangıç

Balık omega 3  yağ asitlerinin en kaliteli kaynağı. Protein, vitamin ve mineralden de zengin bir besin kaynağıdır. Mevsiminde bol bol tüketelim. Ben her gün balık yesem bıkmam. O derece çok seviyorum balığı. Fakat her şey de olduğu gibi bunu da abartmamakta fayda var. Haftada 2 gün eve balık girse yeterli diye düşünüyorum. Vitaminlerin sağlığımıza  ne gibi faydaları var okumak isterseniz tık tık

Hepinize sağlıklı mutlu günler 😊

Beğendiyseniz paylaşın