Çağımızın Hastalığı Alzheimer

Çağımızın Hastalığı Alzheimer

06/03/2018 22 Yazar: Saadet Sezer

 

 

 

 

 

 

Merhaba sevgili dostlar; Bugün sizlere son yıllarda çok artan ve gençlerde dahi görülen Alzheimer hakkında bilgilendirme yapacağım.
Alzheimerı bellek kaybı, yeni yaşamış olduğu olayları hatırlayamama, unutkanlık olarak açıklayabiliriz. Genetik bir hastalık. Sanılanın aksine yaşlılık hastalığı değil gençlerde dahi  bu hastalığa yakalanıldığı görülmektedir. Erken teşhis hafıza kaybı ( Gençlerde görülen Alzheimer )  görülmekle beraber ileri yaşlarda daha çok görülmektedir.Yaş ilerlemesine (65 yaş üstü) bağlı Alzheimer hastaları konuşma ve cevap verme yeteneklerini kaybederler. Rutin yaptıkları işleri yapamaz duruma gelirler.

Hastalığın teşhisinde en önemli belirti yeni öğrenilen bilgileri hatırlamakta güçlüktür. Hastalık önce beynin öğrenmeyi etkileyen kısmında başlar. Daha sonra davranış değişikleri, ruhsal durum ve yönetim bozuklukları görülür. Hastalığın ilerleyen evrelerinde olay, zaman ve mekan karışıkları gözlemlenir. Hasta konuşma, yutma ve yürüme zorlukları yaşar.

Bir çok kişi hafızada sıkıntı yaşamaktadır, bu onların Alzheimer olması anlamına gelmemektedir. Bunama semptomları yaşanıyorsa erken teşhis açısından bir doktora gitmek gerekebilir.

Aşağıdaki belirtiler sizde veya sevdikleriniz de varsa bir doktora görünmek gerekebilir

_Yakın zamanda öğrenilen bilgileri unuturlar, önemli tarih ve olayları hatırlayamazlar, sürekli birilerinden yardım alırlar.

_Planladıkları bir işi yapmakta zorluk çekerler. Bu işleri yapmak daha uzun zaman alabilir.

_Bilinen işleri evde veya başka bir yerde uygulama sorunu yaşarlar. Örneğin eskiden yaptığı yemekleri yapamamak, evdeki basit arızaları tamir edememek.

_Tarih,zaman mekan değişimini karıştırırlar. Bazen nerede olduklarını ve neden orada olduklarını unuturlar. Evlerinin yerini karıştırırlar.

_Görme problemleri bu hastalığın işareti olabilir. Renk ve kontrast belirlemede güçlük çekebilirler.

_Bir görüşmede ve konuşma da doğru sözcüğü bulamazlar. Konuşmanın ortasında kalırlar kullanacak sözcük bulmada sıkıntı yaşarlar. Kelime dağarcığı ile mücadele ederler.

_Bir şey kaybedebilirler, kaybettiği eşyayı farklı yerlere koyabilirler yada kaybettikleri eşyayı birileri çaldı diye sevdiklerini suçlayabilirler. Örneğin televizyon kumandasını buzdolabında bulabilirsiniz. Bu zamanla daha sık olmaya başlar.

_Kötü kararlar almaya başlarlar. Gereksiz harcamalar yapabilirler. Kendi temizliklerine dikkat etmemeye başlarlar.

_ Hobilerden, sosyal etkinliklerden, spordan uzak kalmaya başlarlar. Bu tür etkinlikleri yapamamak ve ayak uyduramamak onları bu tür işlerden uzaklaştırır.

_Ruh halleri değişir. Endişeli, şaşkın, bunaltıcı, şüpheci olabilir. Evde, iş yerinde, arkadaşlarıyla beraberken rahatsız olabilirler.

Alzheimer olmamak için ne yapmalıyız?
Sağlıklı  beslenmeliyiz, hem bedenen hem zihinsel spor yapmalıyız, sosyal olarak aktif olmalıyız, sigara ve alkolden kaçınmalıyız

*ÇOK BASİT BİR SAĞLIK UYARISI…*
*Mümkünse, her sabah veya akşam, günde bir kez olabilir, sert bir
zemin üzerinde çıplak sağ ve sol ayak üzerinde, GÖZLERİNİZ KESİN TAM KAPALI her iki kolunuz yanlara T şeklinde açık, yaklaşık 30 sn.’de 100’e kadar, tek ayak üzerinden “sesli” sayarak DENGE’de durma eğitimine vücudunuzu ve beyninizi mutlaka ACİL alıştırınız. *
*İlk bir hafta sayamamanız çok normal. İlk bir haftadan sonra,
100’e kadar sayarak bu eğitime vücudunuzu alıştırırsanız, ileride kesinlikle ALZHAIMER konusunda sorun yaşamazsınız. *
*Kaynak: Amerika’da yaşayan Kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet ÖZ*
*Huzurlu ve Kaliteli yaşamanız, 

 
 

Sağlıkla kalın ❤

Beğendiyseniz paylaşın