Bir Kitap Bir Hayat

Bir Kitap Bir Hayat

23/12/2018 30 Yazar: Saadet Sezer

Facebook’ta gezinirken birden bir duyuru dikkatimi çekti. %99 engelli 37 yaşındaki bir kızdan bahsediyordu. Kızın adı Rukiye Türeyen. Rukiye üç aylıkken geçirdiği menenjit nedeniyle felç olmuş. Babası akciğer kanserinden vefat etmiş. Anne ise yedi yıl önce iki beyin ameliyatı geçirmiş. Yine de çocukları için ayakta duruyor. Rukiye 37 yaşında vücudunda tek kıpırdatabildiği yer, sol işaret parmağı. Sağ tarafı hiç tutmuyor. 2014’de kendi çabasıyla okumayı öğrenmiş. Sol işaret parmağıyla ‘Kanadı kırık melek’in kanadına takılanlar ‘ isminde bir kitap yazmış. Bu kitap onun ilk kitabı. 2 senede yazdığı bu kitabı satın alarak destek olmamız için paylaşımlar yapılmıştı. Gerçekten Rukiye’nin azmi çok hoşuma gitmiş, takdir etmiştim. Hemen destek olmak için ilk önce ‘sağlık ve hayata dair’ adında açmış olduğum facebook sayfamda duyurusunu yaptım. Kitabı satın alarak okudum ve burada sizlerle kitabı ve Rukiye’nin hayata bakışını anlatmak istedim. Rukiye engelli olup da, çok güzel işler başarmış bireylerden sadece birisi..
Rukiye emek vermiş, güzel bir kitap yazmış. Kitapta hikaye, tek kişilik oyun, skeç, senaryo gibi bölümlere ayrılmış, bölümlerde değişik konular işlenmiş. Hepsinde çok başarılı. Her bir konuda gördüm ki aslında Rukiye kendi duygularını, kendi hayatını kaleme almış. Engelli yaşamanın zorluğunu, her sağlıklı bir insanın engelli adayı olduğunu, engelli yaşamanın hissettirdiklerini anlatmış. Engelli insanların seçilmiş bireyler olduğunu belirterek, kendi halini mutlulukla kabullendiğini anlıyoruz. Bu hayat engellide olsa engelsiz de olsan bir gün bitecek. Herkes ölecek. işte burada hiçbir farkımız yok mesajını veriyor..
Asla isyan etmeyen, Allah’ın imtihan için bunu kendisine verdiğini düşünen inançlı ve şükreden bir Rukiye görüyoruz kitapta. Yalın sade bir dil anlatımıyla okuduğunuzda hüzün, acı ve acıma değil; aksine umut, sevgi ve mutluluk hissediyorsunuz. Bu da Rukiye’nin hayata umutla baktığını, mutlu bir kişi olduğunu düşündürüyor size. Kitabı okurken bir anda engelli olunursa nasıl yaşanır acaba diye düşünüyorsunuz. Farkındalık yaratarak insanları engellilere karşı daha duyarlı olmaya sevk ediyor. Engelli olduğu halde bunu dert etmeden, olumlu düşünen umut dolu yüreği ile; umutsuz, karamsar basit şeylere bile kafa takan bizlere örnek olsun.
Kitabın en başında ve en sonunda askerimize olan sevgisi ve saygısını görüyoruz. Kitabını tüm Mehmetçiklerimize ithaf ederek ilk sayfasında, onlara duygularını belirterek başlamış yazmaya.
Yine Mehmetçiğimize destek mektubu yazarak, bir şiiriyle kitabı sonlandırmış. Bu mektupla ne kadar düşünceli, hassas, duygusal bir insan olduğunu da fark ediyoruz.
Rukiye yazdıklarında karakterlere espri yaptırarak aslında kendisininde hayata esprili baktığını, her zorluğun bir nedeni olduğunu ve bunu kabullendiğimizde mutlu olacağımızı, isyan etmeden bize bahşedilen hayatı huzurlu geçirmemiz gerektiğini öğretiyor.

Yürek dağlar engellilerin durumları; hep acınarak bakılır.
Bir işe yaramaz sanılır. kitabımı aldınız ve şu anda okuyorsunuz.
Kararı siz verin. İşe yarıyorlar mı yoksa yaramıyorlar mı?
Rukiye Türeyen
Evet Rukiye tabi ki işe yarıyorlar. Tek parmağını kullanabilen ve onunla kitap yazan sana bakarak, işe yaramaz diyenlere inat bunu herkese ispatlamış oldun..

Rukiye kitabında okuyuculara da seslenmiş;
Kitabımı satın alarak bana gösterdiğiniz ilgi ve desteğiniz için tüm okuyucuları selamlar, saygılar.
Ben sizler için, ülkemin güzel insanları için yeni kitaplar yazmaya devam edeceğim. %99 engelli olsam da bende varım diyorum ve sizleri çok seviyorum.
Beni unutmayın.
Rukiye Türeyen
yolun açık olsun Rukiye…
Hala alıp, okumayanlarınız varsa alıp okuyun derim.Sevgilerimle.

Beğendiyseniz paylaşın