Zerdeçalın faydaları

Zerdeçalın faydaları

09/08/2018 21 Yazar: Saadet Sezer

Zerdeçal şifası bilinen en eski baharatlardan biridir. Hindistan ve Güneydoğu Asya bölgelerinde yetişen Curcuma longa bitkisinden geliyor. Curcimin zerdeçal ana aktif maddesidir. Güçlü anti-inflamatuar ( iltihapla savaşma etkisi) etkileri vardır ve çok güçlü antioksidandır. Curcimin yağda çözünür bu nedenle yağlı bir yiyecekle almak gerekir.

Özellikle Hindistan’da Asya yemeklerinde kullanılmaktadır. Faydaları inanılmaz derecede çoktur. Koyu sarı safran rengindedir. On binden fazla denenmiş ve kanıtlanmış faydaları mevcuttur.

En önemli faydaları:

_ Bazı kanser türlerini tedavi edebilir yada önleyebilir

Kanser hücreleri labaratuvar çalışmalarında  curciminin antikanser etkileri olduğunu göstermiştir. Özellikle meme, bağırsak, mide ve cilt kanserlerinde önleyici etkisi olabilir.

_Kan pıhtılaşmasını yavaşlatır veya engeller. Kan pıhtılaşması bir çok insan için önemli bir sorundur.

_Kalp hastalığı riskini azaltabilir. Kötü kolesterolü düşürüp kalbi korur. Kalp krizi ve inme riskini azaltır.

_Alzhimer hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde etkili olabilir. Alzheimer dünyada en yaygın nörodejeneratif hastalıktır ve bunama önde gelen nedenidir. Ne yazık ki Alzheimer için henüz iyi bir tedavi mevcut değildir. Bu yüzden önlemek önem oluşturmaktadır.

_Artrit eklem iltihabı ile karakterize ortak bir hastalıktır. Batı ülkelerinde yaygın bir sorundur. Çoğu eklemlerde inflamasyon (iltihaplanma) içerir, çeşitli türleri vardır. Bir çok çalışma curcimin artrit belirtileri tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir.

_Depresyonu azaltır. Küçük bir araştırmaya göre curcimin bir antidepresan kadar etkilidir.

_İltihapla savaşır. Tartışmasız curciminin en güçlü yönü inflamasyonu kontrol etme yeteneğidir. Günümüzde giderek yaygın olan hastalıklar kanser gibi, ülsaratif kolit, artrit, yüksek kolesterol ve kronik ağrı tüm inflamasyon ile ilişkilidir.

_Cilt sağlığını artırır. Zerdeçalın faydaları birden fazla cilt sorunlarında faydası olduğu kanıtlanmıştır. Akne ve sedef hastalığı tedavisinde faydası görülmüştür. Anti-aging takviyesi olarak kullanabiliriz. Parlak bir cilt için yüz maskesi deneyebilirsiniz. Alerjik reaksiyon olmasını gözardı etmeyiniz ve uygulamayı ufak bir alanda deneyerek kullanınız.

_ Hazımsızlığa faydası olabilir. Mide ekşimesi, şişkinlik, gaz sorunu ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

_Kilo vermek için de iyi bir yardımcı baharattır. Zerdeçal alımı metabolizma hızını artırarak aşırı yağ yakmaya yardımcı olur. Karaciğer için doğal detokstur. Metabolizma hızlandıkça kalori yakımı hızlanır.

-Yaraları iyileştirir. Hindistan’da yaraları iyileştirme olarak çok eskilerden beri kullanılmaktadır. Zerdeçal uygulaması yaralar üzerinde inflasyonu azaltır, ağrıları yavaşlatır. Bakterileri öldürür.

_Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin çökmesiyle  bir çok sağlık sorunu oluşur. Bir bardak zerdeçal sütü içmek bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bir yoldur.

_Baş ağrısı özellikle migren ve küme baş ağrısı tedavisinde etkilidir.

Sonuç olarak Zerdeçal ve  içindeki en aktif bileşen curcimin kanser, kalp hastalıkları ve Alzheimer gibi önemli bir çok hastalığı tedavi veya önlemede faydası olan bilimsel olarak kanıtlanmış yararlı bir baharattır.

Not: Yazılanlar bilgi amaçlı olup herhengi bir hastalığı olanlar doktoruna danışarak kullanmalıdır. Ayrıca fazla kullanım da zararlı olabilir.

Sağlıklı günler

Beğendiyseniz paylaşın