Ölümü Asla Unutmayalım!

PAYLAŞ

 

Merhabalar

Geçen hafta arkadaşlarımla buluşmuş güzel bir gün geçirmiştim.  Eve geldiğimde telefonum çaldı arayan annemdi. Biraz konuştuk lafı uzatınca bir şeyler söylemek istediğini anladım. Biraz sonra amcamın damadının kalp krizinden vefat ettiğini söyleyince bir an duraksadım nasıl yani dedim öldü mü ? Haberi duyan herkes gibi çok üzülmüştüm. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun nurla dolsun, ışıklar içinde uyusun.
Sabaha biletimi alıp yola çıktım.
Annesi ve eşi perişan tabi. Allah geride kalanlara sabır versin.

Gerçekten ölüm ani olunca bir de genç ölümü çok etkiliyor insanı. Hayat öyle kısa ki kim biliyor yarına çıkacağını. Kırgınlıklar, kavgalar, hırslar, kıskançlıklar hepsi boş şu fani dünyada. Çalış çabala elde var sıfır.  Fakat çalışmadan da olmaz tabiki. Peygamberimiz bir hadisinde “hiç ölmeyecek gibi bu dünya için yarın ölecekmiş gibi öbür dünya icin çalış” diyerek tavsiyede bulunmuş. Fakat biz  hiç ölmeyecek gibi bu dünya icin çalışıyoruz maalesef.
Hayat boş ölüm gerçek. Önemli olan iyi bir insan mısın? Yardımsever biriysen, insanlara faydan dokunduysa, arkandan çok iyi insandı diyen kişi sayısı fazlaysa, bence bu dünyada yaşamı anlamlı kılan, yaşadığına değen budur. Yoksa zengin olmuşsun, güzel olmuşsun hiç önemi yok. Gayesiz yaşamışsan ne kendine ne başkasına fayda sağlamayan boşa geçirilmiş dünya hayatından başka hiç bir işe yaramaz.
Dargınsan sevdiklerine git barış. Dostların sana dargınsa yine git barış ilk adımı sen at. Unutma bugün var yarın yokuz.  Acaba neyi paylaşamıyoruz. Değer mi küs kalmaya şu üç günlük dünyada?

Yaşadığımız şu geçici dünyada iyi bir insan olarak yaşamak ve bu dünyayı iyi bir insan olarak bırakıp gitmek için sevgi, merhamet, güler yüz,  tatlı dil, anlayış,  hoşgörü gibi  özellikler önem kazanıyor.

Dert etmeyin dünyayı. Derdim büyük demeyin, Allahım büyük  derdim küçük deyin. Olumlu düşünün basit şeylere üzülmeyin. Kalp kırmayın, kul hakkına girmeyin, mutsuz etmeyin sevdiklerinizi,  yalan dolan işlerle uğraşmayın. Para ve kariyer için satmayın  benliğinizi, dürüst ve güvenilir olun. Dünyaya misafir geldik gideceğiz diye düşünün..
Sakın ölümü  unutmayın, ölüm sizi asla unutmaz çünkü. Yaratan ne diyor ‘ her can ölümü tadacaktır’
Dostlarım hüzünlü yazım için affola diyorum, sizlere ve sevdiklerinize sağlıklı uzun ömür diliyorum..
Sevgiyle kalın ❤❤

Fotoğraflar bana ait

Ölümü Asla Unutmayalım!” için 20 yorum

 1. Basiniz sagolsun. Ölüm hepimize gelecek ama bunu bilsek de sevdiklerimizin kaybi üzüyor.

 2. Amin teşekkür ederim Sevil Hanım. Evet gerçekten de öyle her daim ölümü hatırlamak insanı kötülük yapmaktan alıkoyar, ilkeli ve de samimi insan yapar. Önemli olan da böyle yaşayabilmektir. Sevgiler

 3. Başınız sağolsun Allah rahmet eylesin.Ölümü arada hatırlamak insanın kendine çeki düzen vermesini sağlar diye düşünüyorum. Önemli olan ilkeli ve samimi yasayabilmektir bence.Guzel bir yazı olmuş eline sağlık ❤

 4. Amin çok teşekkür ederim. Evet yaradılış gayemiz 'İyi insan olmak, Allah'a iyi bir kul olmak ' Dilerim bunu yapabilen kullarından olmayı nasip etsin hepimize..

 5. Allah rahmet eylesin,cennet mekanı olsun,ailesine sabırlar versin Rabbim inşallah..Aslında yaratılış amacımızda bu değil mi zaten ''iyi insan olmak'' ..

 6. Amin çok teşekkür ederim. Ölümü her an hatırlamak kötülük yapmaya engel diye düşünüyorum. Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamak, gereksiz aşırı hırs ve tamah yapmaya sebep olur. Kolayca insanları kandırıp, kırabilir kısacası her kötülüğü yapabilirsin. O yüzden ölümü her daim hatırlamak iyidir.

 7. Amin teşekkür ederim Yurdagül Hanım. Kesinlikle itinalı yaşamak gerek. Önemli olan iyi insan olmak , iyi şeyler yapmak.

 8. Amin inşallah teşekkür ederim. Doğru söylüyorsun işler güçler derken zaman geçiyor ölüm aklımıza gelmiyor 🙁

 9. Amin teşekkür ederim Handan Hanım. Gerçekten öyle söylediğiniz gibi her şeye kafamızı takıyoruz. 🙁 Takmamayı keşke becerebilsek.

 10. Allah rahmet eylesin. Peygamberimize cennette komşu eylesin inş. Ölümün ne zaman geleceği belli değil. O yüzden hiç ölmeyecekmişiz gibi yaşamamalıyız aslında. Dünyalık işlere dalınca unutuyoruz, insanız. unutkanlık var hamurumuzda. Öyle yaratılmışız. Başınız sağolsun canım. ??

 11. Hiç ölmeyecek gibi yaşamak insanı hem öfkeli hem de tedirgin yapıyor. Ölümü arada bir de hatırlasak birçok şeyin geçici olduğunu daha kolay kabul ederiz. Allah rahmet eylesin, size de sabırlar diliyorum.

 12. Her zaman ölümü hatırlamak unutmamak lazım ama gaflete dalıyoruz. İyi ki böyle anlamlı bir yazı yazdın. Her şeyden daha önemli olduğu için… teşekkür ederiz.

 13. Allah rahmet eylesin. Siz geride kalanlara sabır versin. Boş şeylere üzülüp boş işler takıyoruz kafamıza, bir varmış bir yokmuş hayat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.