Ölümü Asla Unutmayalım!

Ölümü Asla Unutmayalım!

27/04/2018 20 Yazar: Saadet Sezer

 

Merhabalar

Geçen hafta arkadaşlarımla buluşmuş güzel bir gün geçirmiştim.  Eve geldiğimde telefonum çaldı arayan annemdi. Biraz konuştuk lafı uzatınca bir şeyler söylemek istediğini anladım. Biraz sonra amcamın damadının kalp krizinden vefat ettiğini söyleyince bir an duraksadım nasıl yani dedim öldü mü ? Haberi duyan herkes gibi çok üzülmüştüm. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun nurla dolsun, ışıklar içinde uyusun.
Sabaha biletimi alıp yola çıktım.
Annesi ve eşi perişan tabi. Allah geride kalanlara sabır versin.

Gerçekten ölüm ani olunca bir de genç ölümü çok etkiliyor insanı. Hayat öyle kısa ki kim biliyor yarına çıkacağını. Kırgınlıklar, kavgalar, hırslar, kıskançlıklar hepsi boş şu fani dünyada. Çalış çabala elde var sıfır.  Fakat çalışmadan da olmaz tabiki. Peygamberimiz bir hadisinde “hiç ölmeyecek gibi bu dünya için yarın ölecekmiş gibi öbür dünya icin çalış” diyerek tavsiyede bulunmuş. Fakat biz  hiç ölmeyecek gibi bu dünya icin çalışıyoruz maalesef.
Hayat boş ölüm gerçek. Önemli olan iyi bir insan mısın? Yardımsever biriysen, insanlara faydan dokunduysa, arkandan çok iyi insandı diyen kişi sayısı fazlaysa, bence bu dünyada yaşamı anlamlı kılan, yaşadığına değen budur. Yoksa zengin olmuşsun, güzel olmuşsun hiç önemi yok. Gayesiz yaşamışsan ne kendine ne başkasına fayda sağlamayan boşa geçirilmiş dünya hayatından başka hiç bir işe yaramaz.
Dargınsan sevdiklerine git barış. Dostların sana dargınsa yine git barış ilk adımı sen at. Unutma bugün var yarın yokuz.  Acaba neyi paylaşamıyoruz. Değer mi küs kalmaya şu üç günlük dünyada?

Yaşadığımız şu geçici dünyada iyi bir insan olarak yaşamak ve bu dünyayı iyi bir insan olarak bırakıp gitmek için sevgi, merhamet, güler yüz,  tatlı dil, anlayış,  hoşgörü gibi  özellikler önem kazanıyor.

Dert etmeyin dünyayı. Derdim büyük demeyin, Allahım büyük  derdim küçük deyin. Olumlu düşünün basit şeylere üzülmeyin. Kalp kırmayın, kul hakkına girmeyin, mutsuz etmeyin sevdiklerinizi,  yalan dolan işlerle uğraşmayın. Para ve kariyer için satmayın  benliğinizi, dürüst ve güvenilir olun. Dünyaya misafir geldik gideceğiz diye düşünün..
Sakın ölümü  unutmayın, ölüm sizi asla unutmaz çünkü. Yaratan ne diyor ‘ her can ölümü tadacaktır’
Dostlarım hüzünlü yazım için affola diyorum, sizlere ve sevdiklerinize sağlıklı uzun ömür diliyorum..
Sevgiyle kalın ❤❤

Fotoğraflar bana ait

Beğendiyseniz paylaşın