Küçük bir eleştiri

06/08/2018 9 Yazar: Saadet Sezer

Bugün haberlere bakıyorum.  Samsun’da kpss sınavına girecek olanları gösteriyor. Geç kalanlar son anda koşa koşa giriyorlar içeri.  Sonra kapılar kapanıyor. Daha hala, koşa koşa gelenler var. Bir sürü mazeret. Trafiğe takıldığını söyleyenler var. Birisi de yanlış okula gitmiş döndüğünde kapılar kapanmış. Bir kadında  hınçla kapıları yumruklayıp bağırıyor, araya bib sesi koymuşlar ne diyorsa artık. Arkasından çekim yapılmış  pardesülü 40, 50 yaşlarında bir kadın. Hiç yakıştıramadım.

Hiç kusura bakmasınlar hem geç kalıp hem de bağırarak çağırarak  görevlileri zor durumda bırakmak edepli bir davranış değil. Hem suçlu hem güçlü derler bu tür insanlara. Onca insan zamanında gelip sınava giriyorsa sen de bunu yapabilirsin pekala. Böylece geç gelip onların hakkına da giriyorsun. Madem bu sınav senin için çok önemli tedbirini alıp çıksaydın. Trafiği ve her türlü engeli hesaba katmalısın.

Peki bir yerlerde, sıraya girmiş insanların önüne geçip, işini halleden kendini uyanık sanan  nezaketsiz insanlara ne demeli? Kendini çok iyi Müslümanım sanan bu şahıs kul hakkı yediğini bilmiyor mu? Biliyor da işine gelmiyor, biz öyle Müslümanız işte, içi boş ne yazık ki. Herkes sıraya girmiş onca zamandır bekliyor, sabrediyor neyin peşindesin be insan.  Yaptığın harekete bak!!

Bir de bir yere gidilecek herkes gelmiş otobüs hareket edecek birisi beklenir. O  kadar kişi  onu saatlerce beklemek zorunda değil. madem beklettin özür dileyip otur yerine. Onu da yapmaz bir de söylenenlere bağırarak karşılık verir. Hatalı olduğunu bile bile üste çıkar. Çirkinleşir.

Geçen semt pazarında satıcı müşteriye almazsan alma diye bağırıyordu. Kadın gitti zabıtaya şikayet etti. İyi etti çünkü bu tür olaylar fazlalaştı. Eskiden müşteriye  velinimet denilirdi saygıyla davranılırdı. Şimdi saygısız, ukala, bilmiş olmuş insanlar. E be cahil bir kendine bak bir de müşteriye o olmazsa sen bir hiçsin!

 

 

Maalesef biz böyleyiz işte. Kendimizi düşünürüz. Hep haklıyızdır.  İstediğimiz olmazsa en çirkin halimizi alır etrafımıza zarar veririz. Lütfen empati yapmayı öğrenelim. Ne zaman nerede nasıl davranılacağını öğrenelim. Suçlu olup, karşımızdakini bastırarak bağırıp çağırarak terbiyesizce hareketler yapmayalım. Gerçekten vallahi artık ben bu insanlara, bu durumlara çok sinir oluyorum. Nezaketten yoksun, cahil, vurdumduymaz, ukala bir toplum olduk çıktık. Hep ben haklıyım, hep ben doğruyum, hep benim hakkım çiğneniyor diye hareket ederek düzenli bir toplum oluşturamayız. Herkes birbirine saygılı olmalı, herkes birbirinin hakkını gözetmeli.

Sevgiler..

 

 

Beğendiyseniz paylaşın