Herkesi kendimiz gibi sanmak!

Herkesi kendimiz gibi sanmak!

19/06/2018 6 Yazar: Saadet Sezer

 

Merhaba değerli okurlar

Dünya var olduğundan beri,  insanların karakterleri ve huyları değişmeyerek aynı şekilde bu zamana kadar gelmiştir. Bu karakterlere göre, toplum insanları iyi  insan yada kötü insan olarak  değerlendirmektedir.

İyi veya kötü olsun insanlar kendi karakterlerinin ve kendi düşüncelerinin karşı tarafta da aynı olduğunu sanırlar. Kişiler kendi yaptıklarının, düşündüklerinin ve hissettiklerinin aynısını sanki karşı tarafta bu şekilde imiş gibi algılarlar.

Yani kişi karşısındakini kendi gibi bilir. İnsanların niyetleri de çok önemlidir. İyi niyetliyseniz herkesi iyi niyetli görürsünüz, kötü niyetliyseniz herkesin kötü olduğunu düşünürsünüz. Davranışlar niyetlere göre yön bulur. İyi niyetli insan iyi davranış sergiler. Kötü niyetli insanda da kötü davranış görülür.  Açıkçası iyi niyetle düşünen kişiler çevresine iyiliği dokunan insanlardır. 

Çevremizde sıkça karşılaştığımız bu durum hangi taraftan bakarsan bak insana zarar veriyor. Zarar gören taraf  ne yazık ki  hep iyi niyetli taraf oluyor. İçinde hiç bir kötülük barındırmayan bir insan karşısındaki insanın da öyle olacağını zannediyor. Çünkü iyi niyetli. Oysa onun düşünemediklerini, hissedemediklerini karşısındaki rahatlıkla yapabiliyor. Çünkü kötü niyetli. Kalbi kötü, içi fesat. Maalesef  her insan bir olamıyor. Keşke herkes iyi niyetli olabilse.

İyi niyetli olmak aptal olmak değildir. Aksine iyi niyetli olan insanlar akıllı insanlardır. Akıllı fakat saf, temiz kalplidirler. Kalbi saftır, aklı değil. Onlar akrabaları, komşuları dostları arasında saf temiz kalpli diye adlandırılırlar. Onlardan zarar gelmez. Kimsenin kötülüğünü düşünmezler, herkesi kendi gibi bilirler. İyi kalpli insan, karşısında ne kötülük yapılacağını  algılayamaz. Kötülük yapıldıktan sonra anlar.

_Kendi insanları aldatan, herkesi aldatacak sanır.

_Kendi yalancı olan, herkesi yalancı sanır.

_Kendi kul hakkı yer herkesi kul hakkı yiyor sanır.

_Kendi ahlaksız olan karşısındakini ahlaksız sanır.

_Kendi kuşkucu olan, herkesi kuşkucu sanır.

_Kendi merhametli olan, herkesi merhametli sanır..

_Kendi güvenilir olan, herkesi güvenilir sanır.

 

Örneğin iki arkadaş birisi iyi niyetli diğeri kötü niyetli. İyi niyetli olan arkadaşına biraz kilo aldığını söyler diğeri o kadar çok sinirlenir  ki, işi karşısındakinden öç alma durumuna kadar götürür. Öyle ki bunu kendisine söylenmiş bir hakaret olarak kabul eder. Bir anda  sadece kilo aldın deme gafletinde bulunan iyi niyetli kişi bunun sonucunun kendisine kötülük olarak döneceğine katlanmak durumundadır. Aklınıza gelmeyen başınıza gelir.

Tersini de düşünebiliriz ; kilo aldın diyen kişi kötü kalpli bir insandır. Arkadaşını kıskanmaktadır yada karşısındakini üzmekten zevk alıyordur. Fakat karşısındaki bunu algılayamaz  onu kendisine yapılan uyarı olarak algılar ve hemen kilo vermeliyim diye düşünür. Konunun üzerinde fazla durmaz işine bakar.  Ne de olsa akıllı insan. Kişiyle değil işiyle uğraşır. Gördüğünüz gibi iki farklı düşünce, iki farklı olay.

-İnsan insanın aynasıdır! Kişi kendisi nasılsa karşısındaki insanı da öyle görür. Hz. Muhammed(s.a.v)

_Kötü insan hiç kimseye iyi niyet beslemez. Çünkü o, herkesi kendi gibi görür. Hz. Ali

_Bazen insanın en büyük hatası yüzüne gülen herkesi, kendisi gibi sanmasıdır. Paulo Coelho

İyi niyetli insanlar kötülük yapamaz mı? Bana göre asla yapamaz. Yapabilir diyenleriniz de olacaktır. Öyle de olsa farkında olmadan, kötülük olacağını düşünmeden yapmışlardır. Fakat bazı insanlar o kadar çok kötülük düşünüyor, kötülük yapıyorlar ki işte maalesef onlara kötü insan diyoruz. Bunların aklı kötülüğe çalıştığı kadar iyiliğe çalışsaydı dünya herkese cennet olurdu.

Eşler arasında  diyaloglarda da bu ayrımı net bir şekilde görebiliyoruz. Boşanma sebeplerinde şiddetli geçimsizlik,  genelde bir tarafın kötü niyetli olmasından kaynaklanıyor. Kötü tarafla hiç bir çözüm bulamıyorsunuz. Çünkü kendisi kötü olduğu için karşısındaki insanın da kötü olduğunu sanıyor ve geçimsiz tavırlarını çoğaltıyor. Bu konuyu daha geniş bir şekilde başka yazımda irdeleyeceğim…

Çok yakın bir arkadaşımın seneler önce bana anlattığı bir olayı, yazımı yazarken aklıma geldi ve tam da bununla alakalı diyerek sizinle paylaşmak istedim. İsim vermeyeceğim için yazmam sorun olmaz diye düşünüyorum. Arkadaşım kaynanasıyla alakalı eşiyle sıkıntılı günler geçiriyordu. Hemen hemen çoğu insanın yaşadığı bir durum. Haklı ya da haksız o konuya değinmeyeceğim. Fakat eşi annesiyle geçinemiyor diye arkadaşımın 6 ay burnundan getirmiş. sürekli psikolojik baskı yapmış. Para hesabı sormaya başlamış, kartlarını elinden almış, her yaptığı en basit şeyleri laf eder olmuş. En son kadıncağız  dayanamayıp babasına bu konuyu anlattığında babası damadını kenara çekip eşine neden bu şekilde davrandın diye sormuş. Damat da evet bilerek yaptım diye cevap  vermiş..

Öyle ki arkadaşım onun bilerek yapabileceğini düşünemediğini, kızgın olduğu için yatıştırmaya çalıştığını söylemişti. Aile ortamı iyi olsun diye alttan aldığını anlatmıştı. Meğer adam ne kötülükler düşünmüş de psikolojik baskı yapmış. Arkadaşım iyi niyetinden bunu fark edememiş.

Ne yazık ki toplumda bu tür insanlar görülebiliyor. Tabi ki bu tür erkekler olduğu gibi, bunun gibi kötü niyetli, kötü kalpli eşlerine kötü  davranan kadınlarda var maalesef.

Bazen de  karşımızda ki insanın düşüncelerini hiçe sayarak , kendi düşüncelerimizi onun düşünceleriymiş gibi karşı tarafa iddia ediyoruz.Sen bana bunu demek mi istiyorsun? ‘diye söyleyerek onun aslında hiç aklına gelmeyen şeyleri onun üzerine atabiliyoruz. Bazı insanlara ne yaparsan yap, ne söylersen söyle dinlemiyor yanlış anlıyor seni. Bildiğini okuyor sen bana bunu demek istedin diyor. Halbuki öyle bir şey yok.

Yani demem o ki insanlar kendi düşündüklerini, hissettiklerini karşısındakinin de öyle düşündüğünü veya hissettiğini sanır. Oysa ki çevremizdeki insanların niyetlerini ne kadar anlamış olsak da hiç bir insan karşısındakinin ne düşündüğünü ve hissettiğini tam olarak asla bilemez.  Siz kendiniz nasılsanız karşınızdakini de daima öyle sanacaksınız. Siz kendinizi hangi tarafta görüyorsunuz?

Onun için diyorum ki herkesi kendin gibi sanma, karşındakini kendin gibi görmekten vazgeç!

Allah herkesi iyilerle karşılaştırsın, iyileri kötülerin şerrinden korusun.

Sevgiler 🙂

İyiliğin ne muhteşem bir şey olduğunu anlatan,beğendiğim bu videoyu siz de izleyin.. İyi seyirler..

Beğendiyseniz paylaşın